Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 lipca 2013 r., sygn. V SA/Wa 431/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Ewa Wrzesińska-Jóźków, Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak, Sędzia WSA - Tomasz Zawiślak (spr.), Protokolant spec. - Anna Wiśniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lipca 2013 r. ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi [...] (zwanego dalej skarżącym) jest decyzja Dyrektor Izby Celnej [...] z [...] listopada 2012r., nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w [...] nr [...] z [...] sierpnia 2012r. określającą zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w wysokości 2.176 zł z tytułu wewnątrzwspółnotowego nabycia samochodu osobowego marki Chevrolet Van 30. Przedmiotowa decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym.
Skarżący w dniu 5 października 2007 r., zgodnie z umową darowizny, nabył w państwie członkowskim samochód osobowy marki Chevrolet Van 30 o pojemność silnika 3135 cm3, z 1996 rok produkcji, który na podstawie wniosku z 21 marca 2008r. został zarejestrowany jako samochód specjalny karetka sanitarna.
Naczelnik Urzędu Celnego [...] w [...] (zwany dalej Naczelnikiem Urzędu, organem I instancji) postanowieniem z 12 kwietnia 2012 r. wszczął wobec skarżącego postępowanie podatkowe w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodu osobowego, ponieważ nie złożył on deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego do właściwego naczelnika urzędu celnego oraz nie dokonał zapłaty akcyzy. Następnie organ I instancji decyzją z [...] sierpnia 2012 r. określił zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym. W uzasadnieniu decyzji Naczelnik Urzędu wskazał, że zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U., Nr 29, poz. 257 ze zm., zwanej dalej u.p.a.) do celów poboru akcyzy i obowiązku oznaczania znakami akcyzy w imporcie oraz w dostawie i nabyciu wewnątrzwspólnotowym stosuje się klasyfikację wyrobów akcyzowych w układzie odpowiadającym Scalonej Nomenklaturze (CN). Zgodnie z Nomenklaturą Scaloną ambulanse klasyfikowane są do pozycji HS 8703 (samochody osobowe). Naczelnik Urzędu uznając nabyty przez skarżącego samochód (karetka sanitarna) za wyrób akcyzowy wskazał, że pozycja HS 8703 obejmuje specjalistyczne pojazdy transportowe, takie jak ambulanse, więźniarki i pojazdy pogrzebowe. Podał również przyczyny, z powodu których niemożliwe jest zaklasyfikowanie przedmiotowego samochodu do pozycji HS 8705 obejmującej samochody specjalne.