Wyrok WSA w Kielcach z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. I SA/Ke 607/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Adamiec (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędzia WSA Renata Detka, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Celestyna Niedziela, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi S. sp. z o.o. w D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.
Uzasadnienie
1. Decyzja organu administracji publicznej i przedstawiony przez ten organ tok postępowania.
1.1. Dyrektor Izby Celnej w K. decyzją z [...]nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z [...] r. nr [...] określającą S. Sp. z o.o. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym
w wysokości 13.162 złotych z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu marki Mitsubishi Outlander.
1.2. Organ wyjaśnił, że decyzja drugiej instancji została skierowana do firmy S. sp. z o.o. w związku z przekształceniem się 31 stycznia 2013 r. spółki cywilnej S. K.i.W.S. w powyższy podmiot. W dacie wszczęcia postępowania organ nie miał wątpliwości, że stroną postępowania jest spółka cywilna, bowiem strona posługiwała się numerem NIP będącym numerem identyfikacji podatkowej spółki, a nie osoby fizycznej. Niestosowanie znaku "s.c."
w kierowanych do strony pismach nie mogło wskazywać na wadliwe jej oznaczenie, bowiem przepisy prawa nie przewidują konieczności zawarcia i używania w nazwie skrótu "s.c." czy sformułowania "spółka cywilna" dla poprawnego oznaczenia spółki cywilnej. Organ powołał również art. 187 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.
(j. t. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) Ordynacja podatkowa, i stwierdził, że forma prawna działalności strony wynikała z dokumentów złożonych przez nią do zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego. Był to fakt znany organowi
z urzędu, który nie wymagał dodatkowego dowodu. Zdaniem organu, na gruncie ustawy o podatku akcyzowym podmiotowość prawną ma spółka cywilna. Wszelkie pisma w postępowaniu podatkowym były kierowane na adres spółki S. K.i.W.S.. Pisma te odbierał jeden ze wspólników. Organy podatkowe mają obowiązek powiadamiania spółki o czynnościach procesowych, a nie każdego ze wspólników, bo to nie oni są stroną postępowania. Podsumowując Dyrektor Izby Celnej w K. stwierdził, że bezspornym jest ze pojazd zakupiony został przez spółkę cywilną, która następnie została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest następcą prawnym w zakresie praw i obowiązków spółki przekształconej.