Wyrok WSA w Lublinie z dnia 14 listopada 2012 r., sygn. I SA/Lu 467/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz (sprawozdawca), Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz, NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Protokolant Referent Paulina Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 listopada 2012 r. sprawy ze skargi Z.M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu oddala skargę.
Uzasadnienie
1.1 Zaskarżoną decyzją z dnia [...], nr [...], Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] września 2011r., nr [...], w przedmiocie zobowiązania podatkowego Z. M. w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.
1.2 W uzasadnieniu decyzji organ podał, że w toku postępowania Naczelnik Urzędu Celnego ustalił, że w dniu 1.09.2007r. Z. M. nabył wewnątrzwspólnotowo na terenie Republiki Francuskiej samochód M. V. 110 o numerze nadwozia [...], rok produkcji 1997. Z dowodu rejestracyjnego tego pojazdu wynikało, że na terenie Republiki Francuskiej był on zarejestrowany jako pojazd specjalistyczny - ambulans,
a z zaświadczenia z dnia 18.09.2007r. o przeprowadzonym badaniu technicznym przedmiotowego pojazdu w kraju oraz z załącznika do tego zaświadczenia - że spełnia on wymogi samochodu specjalnego - karetka sanitarna, w rozumieniu przepisów
o ruchu drogowym.
Na podstawie oględzin samochodu i załączonych do protokołu z oględzin fotografii organ I instancji ustalił, że pojazd posiada trzy miejsca siedzące łącznie z kierowcą, w przedniej części dwa miejsca siedzące oraz w tylnej jedno miejsce siedzące. Przednia część pojazdu oddzielona jest od części tylnej na stałe zamocowaną przegrodą przeszkloną do połowy rozsuwaną. Tylna część pojazdu zabudowana jest panelami plastikowymi. Całe wnętrze samochodu kojarzy się z karetką pogotowia - widoczne są elementy wyposażenia typowe dla ambulansu.