Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 listopada 2014 r., sygn. III SA/Po 1/14
Dnia 5 listopada 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska Sędziowie WSA Mirella Ławniczak WSA Szymon Widłak (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Skrocka - Nerka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2014 roku przy udziale sprawy ze skargi R. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Celnej w P. decyzją z dnia [...] listopada 2013 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...], określającej zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu marki Citroen C3, numer VIN [...], rok produkcji 2007, pojemność 1.398 cm3, utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.
Naczelnik Urzędu Celnego w L., decyzją z dnia [...] grudnia 2012 r., określił R. S. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego w dniu [...] października 2008 r. samochodu osobowego marki Citroen C3, w kwocie [...] zł.
W ocenie organu I instancji, pojazd pięciodrzwiowy z nadwoziem typu hatchback, całkowicie przeszklony, wyposażony w miejsca kotwiące służące do montażu dwóch rzędów siedzeń oraz pasów bezpieczeństwa przeznaczonych dla pięciu osób wraz z kierowcą, zasadniczo służy do przewozu osób ale może również służyć do przewozu towaru. Jak podniósł przy tym organ, z protokołu przesłuchania świadka wynika, że panel podłogowy zamontowany był w miejsca przeznaczone do montażu foteli drugiego rzędu siedzeń, zatem miejsca kotwiące nie były trwale zaślepione, lecz były cały czas dostępne i w każdym momencie można było usunąć panel podłogowy i zamontować siedzenia w miejsca do tego przeznaczone. Określając wysokość zobowiązania podatkowego organ przyjął wartość pojazdu wskazaną na fakturze z dnia [...] września 2008 r.