Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 kwietnia 2013 r., sygn. IV SA/Gl 536/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi A Sp. j. w D. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w D. decyzją z dnia [...] nr [...], na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 czerwca 1985 roku o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 122, poz. 851 ze zm.), art. 104 k.p.a., stwierdził u P. K. chorobę zawodową - kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia, wymienioną w pozycji 18/2 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869).

W motywach tego rozstrzygnięcia organ ustalił, że P.K. był zatrudniony w latach 1997-1998 w A w C. (zakład nie istnieje), w 1998 r. w B w C., w 1999 r. w C w C., w latach 1999-2001 w D w D. oraz w latach 2003-2010 w E w D. na stanowisku lakiernika samochodowego. Przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykazało, że ww. w latach 1997-2001 wykonywał czynności polegające na myciu części rozpuszczalnikami lub zmywaczem silnikowym, nakładaniu podkładu epoksydowego, szpachli poliestrowych, obróbce ręcznej papierem ściernym, lakierowaniu farbami przy pomocy pistoletu, co narażało go na działanie szkodliwych czynników chemicznych. Natomiast w okresie od [...] do [...], gdy był zatrudniony w E, na stanowisku lakiernika w zakresie jego obowiązków była kontrola przygotowanych elementów do lakierowania polegająca na wykonywaniu poprawek, pracach wykończeniowych, zmywaniu zmywaczami, nakładaniu farb, mieszaniu pigmentów w maszynie, nakładaniu gotowej mieszanki farb na elementy w kabinie lakierniczej, nakładaniu lakieru bezbarwnego, suszeniu elementów w kabinie. P.K. w ciągu zmiany wykonywał te czynności przy 3-4 samochodach w masce, kombinezonie ochronnym, rękawicach oraz okularach. Analiza udostępnionych kart charakterystyki wykazała, że stosowane w zakładzie mieszaniny zawierały substancje, które działały drażniąco na skórę. Następnie wskazano, że P.K. był badany w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy Poradni Chorób Zawodowych w S., gdzie lekarze orzecznicy w oparciu o ocenę narażenia zawodowego, analizę dokumentacji medycznej, całokształt obrazu klinicznego, dodatni test ekspozycji i eliminacji zawodowej uznali, że istnieją podstawy do rozpoznania u w/wym. z przeważającym prawdopodobieństwem choroby zawodowej - kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia, wymienionej w pozycji 18/2 wykazu chorób zawodowych (orzeczenie lekarskie z dnia [...] nr [...]). Lekarze wskazali, że występowanie zmian chorobowych na skórze utrzymuje się od 2007 r. P.K. leczony był ambulatoryjnie i dwukrotnie szpitalnie z rozpoznaniem: alergiczne kontaktowe zapalenie skóry prawdopodobnie pochodzenia zawodowego. Testy naskórkowe wykazały słabo dodatni odczyn na kobalt, a testy naskórkowe celowane słabo dodatni odczyn na epidian. W trakcie pracy występowało stałe pogarszanie się zmian chorobowych. Jednocześnie lekarze konsultacyjnym badaniem dermatologicznym stwierdzili u badanego zmiany wypryskowe obu rąk.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00