Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 lutego 2013 r., sygn. II SA/Wr 843/12

 

Sygnatura akt IISA/Wr 843/12 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 26 lutego 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Halina Kremis (spr.) Sędzia WSA Alicja Palus Protokolant Małgorzata Boaro po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 lutego 2013 r. sprawy ze skargi W. F. na postanowienie D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o możliwości użytkowania budynku w zakresie zrealizowanego remontu i przebudowy, tj. z wyłączeniem tarasów. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] D. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego we W. - podając w podstawie prawnej art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 144 Kodeksu postępowania administracyjnego - po rozpatrzeniu zażalenia W. F., utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta W. z dnia [...] r. nr [...], którym organ ten odmówił W. F. wydania zaświadczenia o żądanej przez niego treści.

Na uzasadnienie rozstrzygnięcia podano, że w dniu 7 września 2012 r. W. F. wystąpił do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla m. W. z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o możliwości użytkowania budynku przy al. T. nr [...] - w zakresie zrealizowanego remontu i przebudowy, tj. z wyłączeniem tarasów.

Po przeanalizowaniu wniosku postanowieniem nr [...] z dnia [...] r. organ I instancji odmówił wnioskodawcy wydania zaświadczenia o żądanej przez niego treści. Postanowienie to wydane zostało na podstawie art. 219 Kpa w zw. z art. 217 § 1 i § 2 pkt 2 Kpa oraz art. 218 § 1 Kpa.

Po rozpatrzeniu zażalenia i analizie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego organ II instancji stwierdził, że zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie. Sposób w jaki ustawodawca ukształtował regulację prawną określającą procedurę wydawania zaświadczeń, obliguje organ administracji publicznej - w przypadku złożenia przez osobę uprawnioną żądania wydania zaświadczenia - do ustalenia w pierwszej kolejności, czy przepis prawa wymaga urzędowego potwierdzenia w formie zaświadczenia faktów lub stanu prawnego, potwierdzenia których osoba ta się domaga. Jeśli bowiem przepis prawa wymaga potwierdzenia pewnego stanu rzeczy zaświadczeniem, organ ma obowiązek jego wystawienia - bez potrzeby wnikania w prawny interes wnioskującego. W przypadku jednak, gdy nie zachodzi przesłanka z art 217 § 2 pkt 1 Kpa, priorytetowym obowiązkiem organu jest ustalenie, czy wnioskujący posiada w wydaniu zaświadczenia o żądanej treści interes prawny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00