Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 31 maja 2016 r., sygn. II SA/Wr 224/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Władysław Kulon Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek Sędzia WSA Alicja Palus (spr.) Protokolant Ewa Trojan po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 31 maja 2016 r. sprawy ze skargi W. O. na postanowienie Wojewody D. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia obejmującego urzędowe potwierdzenie stanu prawnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...]r.(znak: [...]) Starosta Ś. powołując się na przepisy art. 123, art. 217 § 2 pkt 2 i art. 219 kodeksu postępowania administracyjnego odmówił W. O. wydania zaświadczenia obejmującego urzędowe potwierdzenie stanu prawnego tj. wskazanie przepisów prawa oraz ich interpretacji (i orzecznictwa sądów administracyjnych lub cywilnych) będących podstawą żądania przedstawienia " zgody współwłaścicieli wyrażonej w formie uchwały(zgody wszystkich współwłaścicieli nieruchomości)"na dokonanie nadbudowy (...) lub zaświadczenia o nieistnieniu tych przepisów

(i nieistnieniu orzecznictwa sądów administracyjnych oraz cywilnych) w tym przedmiocie.

Uzasadniając podjęte postanowienie Starosta Ś., wyjaśnił, że w dniu

20 listopada 2015r. W. O. zwrócił się z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o opisanej powyżej treści.

Następnie wskazał, że stosownie do przepisu art. 217 kodeksu postępowania administracyjnego organ administracji publicznej wydaje zaświadczenie na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie, przy czym z treści przepisu art. 218 § 1 powoływanej powyżej ustawy wynika, że organ obowiązany jest wydać zaświadczenie, gdy chodzi o potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów bądź innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. W ocenie Starosty Ś. informacje wskazane przez wnioskodawcę nie znajdują się w posiadaniu organu a sformułowanie "dane znajdujące się w posiadaniu" należy zrozumieć w sposób ścieśniający .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00