Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Wa 2072/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak Sędziowie WSA Ewa Pisula-Dąbrowska (spr.) Janusz Walawski Protokolant starszy sekretarz sądowy Dorota Kwiatkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w [...] na uchwałę Rady Gminy [...] z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości opłat za świadczenia udzielone przez publiczne przedszkola ponad podstawę programową 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; 2. stwierdza, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Rada Gminy [...] w dniu [...] czerwca 2011 r. podjęła uchwałę nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości opłat za świadczenia udzielone przez Publiczne Przedszkola Gminy [...] w czasie przekraczającym wymiar zajęć przeznaczony na realizację programu wychowania przedszkolnego uwzględniającego podstawę programową wychowania przedszkolnego.

Przedmiotowa uchwała w § 1 ustalała, że usługi przedszkolne są realizowane bezpłatnie w wymiarze 5 godzin dziennie w godzinach 8.00-13.00, zaś w § 2 określiła, że za pobyt dziecka w zakresie przekraczającym ten czas ustala się odpłatność w wysokości 1 zł za jedną godzinę za jedno dziecko i 0,75 zł za jedną godzinę za drugie i następne dziecko. Natomiast w § 3 ust. 1 stanowiła, że koszty za pobyt ponad limit godzin nie obejmują kosztów wyżywienia i kosztów zajęć dodatkowych, w szczególności nauki języka angielskiego, rytmiki i logopedii.

Powyższa uchwała stała się przedmiotem skargi Prokuratora Rejonowego w [...] do tutejszego Sądu. Wnosząc o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały, zarzucił, że uchwała ta została podjęta z naruszeniem prawa materialnego - art. 7 i art. 94 Konstytucji RP oraz art. 14 ust. 5 pkt 1 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Nadto, że podjęcie uchwały nastąpiło z naruszeniem ustawowego upoważnienia, a mianowicie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00