Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 czerwca 2013 r., sygn. III SA/Kr 521/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Pasternak Sędziowie WSA Dorota Dąbek (spr.) SO del. Janusz Bociąga Protokolant Ewelina Kalita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój na opinię Małopolskiego Kuratora Oświaty z dnia 8 marca 2013 r. nr DNS.542.8.2013.SD w przedmiocie negatywnej opinii w sprawie zamiaru połączenia z dniem 1 września 2013 r. Gimnazjum w Łomnicy - Zdroju oraz Szkoły Podstawowej w Łomnicy Zdroju w Zespół Szkolno - Gimnazjalny w Łomnicy-Zdroju I. uchyla zaskarżoną opinię, II. zasądza od Małopolskiego Kuratora Oświaty na rzecz strony skarżącej kwotę 240,00 zł (słownie: dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
wyroku WSA w Krakowie z dnia 6 czerwca 2013r.
W dniu 27 lutego 2013r. Rada Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój podjęła uchwałę Nr XXVIII/186/13 w sprawie utworzenia Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego. Została ona podjęta na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Zgodnie z § 1 tej uchwały z dniem 1 września 2013r. miał zostać utworzony Zespół Szkolno-Gimnazjalny z siedzibą w Łomnicy-Zdroju 336, powstały z połączenia Szkoły Podstawowej w Łomnicy-Zdroju i Gimnazjum w Łomnicy-Zdroju.
Pismem z dnia 27 lutego 2013r. Burmistrz Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój zwrócił się do Małopolskiego Kuratora Oświaty o wydanie opinii w sprawie połączenia Szkoły Podstawowej w Łomnicy-Zdroju i Gimnazjum w Łomnicy-Zdroju w Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Łomnicy-Zdroju. Burmistrz Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój wyjaśnił, iż intencją łączenia w/w szkół są przede wszystkim racje merytoryczne, łatwiejsze będzie bowiem zapewnienie możliwości korzystania z bazy dydaktycznej wszystkim uczniom zgodnie z art. 67 ustawy o systemie oświaty. Burmistrz wskazał, iż szkoły te mieszczą się w jednym budynku, a więc jeden gospodarz dysponujący budżetami tych jednostek, zgodnie z art. 39 ust. 1 i ust. 3 ustawy o systemie oświaty, będzie kierował środki w miejsca najbardziej tego wymagające np. konieczne remonty, uzupełnianie brakujących pomocy naukowych. Zdaniem organu, zwiększy się dzięki temu bezpieczeństwo uczniów i polepszy się baza dydaktyczna. Poza tym dyrektor zespołu, jako jeden pracodawca nauczycieli pracujących, będzie mógł bardziej efektywnie zarządzać zasobami kadrowymi, nauczyciel będzie mógł łatwiej uzupełnić etat w innej szkole lub być przeniesiony w miarę potrzeb ze szkoły do gimnazjum lub na odwrót. Zmniejszy się przez to liczba nauczycieli pracujących na niepełnych etatach. Burmistrz stwierdził również, iż dodatkową korzyścią będzie obniżenie kosztów administrowania szkołami, zaoszczędzone środki zostaną przeznaczone głównie na doposażenie szkół w pomoce naukowe.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right