Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 lipca 2012 r., sygn. IV SA/Gl 1021/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.) Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz - Kunicka Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lipca 2012 r. sprawy ze skargi Z. D. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) przyznaje wynagrodzenie na rzecz adwokat M. [...] w kwocie 295, 20 zł (dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych 20/100) z tytułu pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w B., działając na podstawie art. 104 § 1 i § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006 r. nr 122, poz. 851 ze zm.) nie stwierdził u Z. D. choroby zawodowej pod postacią - przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli, które spowodowało trwałe upośledzenie sprawności wentylacyjnej płuc z obniżeniem natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej (FEV1) poniżej 60 % wartości należnej, wywołane narażeniem na pyły lub gazy drażniące, jeżeli w ostatnich 10 latach pracy zawodowej co najmniej w 30 % przypadków stwierdzono na stanowisku pracy przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń, wymienionej pod poz. 5 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105 poz. 869).

Organ I instancji wydał wskazaną decyzję na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału, a w tym na podstawie wydanych w sprawie orzeczeń lekarskich Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. i Ośrodka Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w K. oraz analizy przebiegu pracy zawodowej Z. D.

Odnosząc się do stanowiska placówek medycznych organ wskazał, iż na podstawie przeprowadzonych w Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. badań spirometrycznych, które wykazały obniżenie FEV1 do 44% wartości należnej oraz wyników badania podmiotowego, przedmiotowego i analizy dokumentacji medycznej rozpoznano u badanego przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli z zaburzeniami wentylacyjnymi znacznego stopnia. Mimo tego lekarze placówki szczebla pierwszego odmówili stwierdzenia choroby zawodowej ze względu na brak pomiarów środowiska pracy i brak możliwości dokonania oceny narażenia zawodowego. Natomiast lekarze orzecznicy z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. potwierdzili, że istotne narażenie zawodowe istniało w okresie zatrudnienia w latach 1976 -1988 na stanowisku montera robót chemoodpornych. Uznali jednak, że niespełnione jest podstawowe kryterium dotyczące narażenia zawodowego ze względu na brak jakiegokolwiek obiektywnego potwierdzenia przekroczenia normatywów higienicznych dla pyłów i gazów drażniących w środowisku pracy w ciągu ostatnich 10 lat aktywności zawodowej. Jednocześnie stwierdzono, że całokształt obserwacji klinicznej nie daje dostatecznych podstaw do uznania u badanego zawodowej etiologii choroby oskrzeli. W trakcie próby rozkurczowej z berotekiem uzyskano całkowitą odwracalność obturacji oskrzeli z normalizacją FEV1% VC (77%) i wzrostem FEV1 do 63% wartości należnej, a zgodnie z kryteriami diagnostyczno-orzeczniczymi jednoznacznie określonymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych zawodową etiologię przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli można uznać w przypadku trwałego upośledzenia sprawności wentylacyjnej płuc z obniżeniem natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej (FEV1) poniżej 60% wartości należnej, wywołanego narażeniem na pyły i gazy drażniące.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00