Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 czerwca 2012 r., sygn. II SA/Lu 288/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec (sprawozdawca), Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Referent Marzena Okoń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi W.N. na uchwałę Rady Miasta Biała Podlaska z dnia 25 lutego 2011 r. nr V/33/11 w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 25 lutego 2011 r. Rada Miasta Biała Podlaska podjęła uchwałę nr V/33/11 w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Biała Podlaska pod nazwą "ZIELONA". Uchwała opublikowana została w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego z 2011 r., Nr 51, poz. 1073.

Pismem z dnia 10 stycznia 2012 r. W. N. skierował do Rady Miasta Biała Podlaska, w trybie art. 101 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 2001, Nr 142, poz. 1591 ze zm.), wezwanie do usunięcia naruszenia prawa wnosząc, by Rada dokonała zmiany przeznaczenia działki nr 983 w części przeznaczonej pod drogę publiczną. Zdaniem strony przeznaczenia części jego działki pod drogę publiczną dokonano z naruszeniem zasady wyważenia interesu publicznego i prawa własności. Ponadto dodał, że do nieruchomości, do której prowadzić ma zaprojektowana droga istnieje już dojazd, co zaś świadczy o bezzasadności podjętej uchwały.

Rada Miasta Biała Podlaska w dniu 3 lutego 2012 r. podjęła uchwałę nr XV/142/12 w sprawie rozpatrzenia wezwania do usunięcia naruszenia prawa skarżącego odmawiając uwzględnienia żądanej przez niego zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W ocenie Rady - zawartej w uzasadnieniu tej uchwały - przeznaczenie części działki skarżącego pod drogę mieści się w ramach przysługującego gminie władztwa planistycznego. Na takie działanie zezwala przede wszystkim art. 15 ust. 2 pkt 10 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. To zaś świadczy o braku naruszeń przepisów prawa kwestionowaną uchwałą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00