Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Opolu z dnia 30 maja 2012 r., sygn. I SA/Op 109/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wójcik (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Sędzia WSA Marta Wojciechowska Protokolant Referent stażysta Magdalena Benedyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 maja 2012 r. sprawy ze skargi S. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 17 lutego 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nadpłaty z tytułu podatku od nieruchomości za 2008 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

S. D. (dalej zwany skarżącym) pismem z dnia 29 lipca 2011 r. zwrócił się do Wójta Gminy [...] o zwrot nienależnie pobranego podatku od nieruchomości od drogi stanowiącej działkę gruntu oznaczoną numerem [...] o powierzchni 0,0430 ha za lata podatkowe 2004 - 2010. Uzasadniając żądanie wskazał, iż w jego ocenie, w okresie 2004-2006 wszystkie drogi, a zatem nie tylko publiczne, czy też oznaczone w ewidencji gruntów jako "dr", nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, a stanowisko takie znajduje oparcie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 grudnia 2010 r. sygn. akt II FSK 1105/09 oraz w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 kwietnia 2011r. sygn. akt I SA/Gl 1228/10.

Według skarżącego konieczność zwrotu przez gminy niesłusznie pobranego podatku jest wynikiem uchwalenia ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 200, poz. 1953), która wprowadziła też zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, zmieniając zakres zwolnienia przedmiotowego w podatku od nieruchomości (tj. art. 2 ust. 3 pkt 4 tej ustawy) poprzez wykreślenie z nazwy "drogi publiczne" słowa: "publiczne".

Jak dalej uzasadniał skarżący, błąd ten naprawiono dopiero kolejną nowelizacją dokonaną ustawą z dnia 7 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1828). W jego ocenie w efekcie tych "zawirowań" legislacyjnych, poczynając od roku 2004 wszystkie drogi, a nie tylko publiczne, nie podlegały opodatkowaniu. Bez względu zatem na to, czy grunt pod drogą oznaczony został w ewidencji jako "dr", czy też nie, grunt, na którym ta droga została posadowiona oraz grunt, na którym znajdują się obiekty budowlane związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, stanowi pas drogowy korzystający ze zwolnienia z podatku od nieruchomości. Dlatego też, zdaniem skarżącego, grunt taki nie powinien być opodatkowany, a zapłacony od niego podatek winien podlegać zwrotowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00