Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 kwietnia 2011 r., sygn. I SA/Gl 1228/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Randak (spr.), Sędziowie WSA Wojciech Organiściak, Grzegorz Granieczny, Protokolant Izabela Maj - Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi A S.A. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku, 3) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. - w dalszej części uzasadnienia określane zamiennie słowem "Kolegium" - utrzymało w mocy na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 21 § 3 i art. 207 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2006 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm. ) oraz art. 1 a ust. 1 pkt 2, art. 2 ust.1 art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4, art. 5, art. 6 ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. Nr 95, poz. 613 z 2010 r. ) decyzję Prezydenta Miasta C. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie określenia A S.A. - dalej określanej zamiennie "Spółka" - wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2004 r. w kwocie [...] zł.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia stwierdzono, że organ pierwszej instancji w/w decyzją określił podatnikowi A S.A. z siedzibą w W. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2004r. przyjmując za podstawę opodatkowania wysokość podatku zadeklarowaną w deklaracji pierwotnej za 2004 r. i korekcie złożonej w 2005 r. W deklaracji pierwotnej budowle drogi wewnętrznej i oświetlenie drogi zlokalizowanej na nieruchomości oraz pylony reklamowe zgłoszone zostały do opodatkowania jako budowle. W uzasadnieniu organ wskazał, że dla potrzeb wymiaru podatku od nieruchomości podstawowe znaczenie mają zapisy dokonywane w ewidencji gruntów i budynków. Organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania samodzielnych ustaleń, co do przeznaczenia gruntu. Zapisy te są wiążące dla organów podatkowych. Podatnik kwestionujący prawidłowość danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków może wnioskować o ich zmianę do organu prowadzącego tą ewidencję. Grunty posiadane przez podatnika zostały sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako Ba i Bp - tereny przemysłowe. Budowle dróg wewnętrznych znajdujących się na ww. gruntach nie spełniają wymogu drogi wewnętrznej, wynikającego z przepisów ustawy o drogach publicznych, które powinny być sklasyfikowane i oznaczone w ewidencji gruntów symbolem "dr". W takim przypadku podlegałyby zwolnieniu od podatku od nieruchomości. Skoro grunty te nie zostały sklasyfikowane jako drogi, to nie ma znaczenia, że grunty te są faktycznie wykorzystywane na komunikację wewnętrzną, stanowiąc drogi prywatne podatnika.