Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 25 kwietnia 2012 r., sygn. III SA/Łd 215/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Irena Krzemieniewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski Protokolant asystent sędziego Anna Dębowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2012r. sprawy ze skargi Gminy Wola Krzysztoporska na negatywną opinię Łódzkiego Kuratora Oświaty w Łodzi z dnia 11 stycznia 2012r. nr ŁKO.WSiK.542.3.2012.RB w przedmiocie utworzenia Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego w Gomulinie oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] Rada Gminy W. podjęła uchwałę o zamiarze połączenia z dniem 1 lipca 2012r. Szkoły Podstawowej w G. i Gimnazjum w G. w Zespół Szkolno - Gimnazjalny w G.

W piśmie z dnia 28 grudnia 2011r. Wójt Gminy W. zwrócił się do [...] Kuratora Oświaty w Ł. o wyrażenie pozytywnej opinii w sprawie połączenia wymienionych w uchwale szkół w zespół szkolno - gimnazjalny. Wójt Gminy W. wyjaśnił, że w G. przy obecnie istniejącej Szkole Podstawowej został wybudowany i oddany do użytkowania kompleks oświatowy w skład, którego wchodzą: rozbudowana szkoła podstawowa, nowo wybudowane gimnazjum, przedszkole, sala gimnastyczna i stołówka. Cały obiekt został wybudowany w taki sposób, aby zachować odrębności poszczególnych jego części składowych przy jednoczesnej możliwości korzystania przez wszystkich uczniów z sali gimnastycznej i stołówki. Uczniowie szkoły podstawowej, czy gimnazjum posiadają osobne wejścia do szkoły i szatnie. W Gimnazjum w G. w roku szkolnym 2011/2012 przy obecnie ustalonym obwodzie, uczy się 119 uczniów. Do Szkoły Podstawowej uczęszcza obecnie 200 uczniów oraz 70 wychowanków do oddziału przedszkolnego. Wójt Gminy W. wyjaśnił również, iż z uwagi na to, że jest to jeden obiekt winien nim zarządzać jeden dyrektor, wykonujący swoje obowiązki przy pomocy wicedyrektorów, których liczba zależeć będzie od liczby oddziałów w szkołach wchodzących w skład zespołu, co ma dawać większą gwarancję prawidłowego i racjonalnego gospodarowania i zarządzania obiektem. Planowany zespół nie jest jedynym, jaki istnieje na terenie gminy. Praktyka funkcjonowania takiego zespołu pokazuje, że jest to korzystne także dla nauczycieli, którzy zatrudnieni są w zespole. Dyrektor ma dużo większe możliwości zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy nauczycieli. Może im przypisać realizację godzin zarówno w jednej, jak i drugiej szkole wchodzącej w skład zespołu, gdyż umowy o pracę nauczyciel zawiera z zespołem, a nie szkołą podstawową, czy gimnazjum. Z tego punktu widzenia jest to ekonomiczniejsze dla organu prowadzącego, gdyż korzystniej jest gdy nauczyciel ma jeden stosunek pracy w pełnym wymiarze niż dwa w niepełnym wymiarze czasu pracy. Rady Pedagogiczne Szkoły Podstawowej i Gimnazjum jednogłośnie wyraziły w tym względzie pozytywną opinię. Ponadto całe środowisko szkolne tj. uczniowie, rodzice, mieszkańcy traktują mimo faktycznej odrębności Szkoły Podstawowej i Gimnazjum jak jeden kompleks oświatowy, o czym świadczą organizowane wspólnie uroczystości jak, np. uroczyste otwarcie szkoły. Obwody tych szkół są takie same. Wobec czego uczniowie rozpoczynający naukę w szkole podstawowej, kontynuują ją w gimnazjum. Ustalenie tych samych obwodów dla Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w G. jest także bardzo korzystne ze względu na dowóz uczniów, gdyż odbywa się on w tych samych kierunkach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00