Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 stycznia 2012 r., sygn. III SA/Kr 578/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Pasternak (spr.) Sędziowie WSA Bożenna Blitek WSA Tadeusz Wołek Protokolant Honorata Kuźmicka-Wełna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia 4 października 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego na rzecz skarżącego M. P. kwotę 200 zł (dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Starosta decyzją z dnia [...] 2007r. znak: [...], wydaną na podstawie art. 105 kpa, umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie w sprawie dokonania zmiany w operacie ewidencji gruntów prowadzonym dla obrębu A gmina B, w zakresie korekty granicy działki nr 51/4 polegającej na wydzieleniu z jej powierzchni pgr 3962/2.
W uzasadnieniu Starosta wskazał, że 18 czerwca 2007 r. zostało wszczęte na wniosek M. P. postępowanie administracyjne polegające na odtworzeniu w obrębie działki nr 51/4 położonej w obrębie A, pgr 3969/2 (oznaczenie z I etapu ewidencji gruntów), stanowiącej wg arkusza posiadłości nr 727, dobro publiczne. W dniu 10 lipca 2007 r. odbyła się na gruncie rozprawa administracyjna, na którą przybyli M. i T. P., A. Z. oraz A. B. Strony jednoznacznie wskazały widoczną na gruncie część pgr 3969/2, stanowiącą drogę dojazdową do działki nr 54 i do zabudowań posadowionych na działce nr 51/4, która zaczyna się od drogi oznaczonej nr [...], a kończy na północno - wschodniej granicy działki nr 54. Na pozostałej części działki 51/4 brak widocznego szlaku drożnego pozostałej części pgr 3969/2, a uczestnicy postępowania nie potrafili wskazać jej dalszego przebiegu. Z analizy materiałów archiwalnych wynika, że w rejestrze ewidencji gruntów, w pozycji 862, od 1967 roku była wpisana S. Z. jako władająca działką nr 51. Wobec tego Skarb Państwa, reprezentowany obecnie przez Starostę wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej, nigdy nie użytkował tego gruntu i brak jest podstaw do wystąpienia o jego odzyskanie na drodze postępowania sądowego. Organ I instancji wskazał, że Państwo P. zostali pouczeni o sposobie uzyskania służebności gruntowej do swojej nieruchomości, tj. poprzez zgodne jej ustanowienie aktem notarialnym lub wystąpienie z wnioskiem do Sądu Rejonowego o ustanowienie drogi koniecznej.