Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 grudnia 2011 r., sygn. II SA/Ol 721/11
Dnia 13 grudnia 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Protokolant Specjalista Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2011 roku sprawy ze skargi Z. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]" Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny nie stwierdził u Z. K. choroby zawodowej - obustronnego trwałego odbiorczego ubytku słuchu typu ślimakowego lub czuciowo-nerwowego spowodowanego hałasem, wyrażonego podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczonego jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1, 2 i 3 kHz.
Od powyższej decyzji Z. K. wniósł odwołanie podnosząc, iż przeprowadzone badania w jednostkach orzeczniczych budzą jego wątpliwości ze względu na fakt, że wg badan przeprowadzonych w A lepiej słyszącym jest ucho lewe (36,6 dB), a zgodnie z badaniem przeprowadzonym w B ucho lewe jest gorzej słyszące (50 dB).
Decyzją z dnia "[...]" Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że Z. K. pracował w latach 1971 - 2009 w PKP "CARGO" S.A. Pomorski Zakład Spółki w "[...]" (w tym w latach 1972-1974 czynna służba wojskowa) na następujących stanowiskach: robotnik wyspecjalizowany (1971-1972), rzemieślnik (1974-1976), pomocnik maszynisty pojazdów trakcyjnych spalinowych (1976-1980), maszynisty spalinowych pojazdów trakcyjnych (1980-1997) oraz maszynisty pojazdów trakcyjnych.
Przeprowadzona przez Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego ocena narażenia zawodowego wykazała, że Z. K. pracując w PKP "CARGO" S.A. był narażony na hałas o różnym poziomie natężenia dźwięku: od 74 dB do 84 dB (wyniki badań pomiaru hałasu z 1990 r., 1997 r.,2000 r., 2006 r.). Odwołujący się był badany przez jednostki uprawnione do orzekania w sprawie chorób zawodowych pierwszego i drugiego stopnia. Orzeczeniem lekarskim z dnia 8 grudnia 2010 r. Wojewódzki Zespół Medycyny Przemysłowej rozpoznał obustronny niedosłuch czuciowo-nerwowy i stwierdził średnie ubytki słuchu: UL-36,6 dB, UP-46,6 dB. Instytut Medycyny Pracy orzeczeniem lekarskim z dnia 26 stycznia 2011 r. rozpoznał obustronne odbiorcze uszkodzenie słuchu w zakresie wysokich częstotliwości. Jak ustalił Instytut, średnia głębokość uszkodzenia słuchu w uchu prawym (to jest w uchu lepiej słyszącym) wynosi 43 dB. Zatem jednostki orzecznicze I i II stopnia stwierdziły jednoznacznie brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej, ponieważ stwierdzone upośledzenie słuchu u odwołującego się nie spełnia kryterium diagnostycznego zawartego w pozycji 21 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, póz. 869), zgodnie z którym, uszkodzenie słuchu może być rozpoznane jako choroba zawodowa w przypadku, gdy jednostka orzecznicza rozpoznałaby obustronny trwały odbiorczy ubytek słuchu typu ślimakowego lub czuciowo-nerwowy spowodowany hałasem, wyrażony podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczonego jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1, 2 i 3 kHz.