Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 sierpnia 2013 r., sygn. IV SA/Gl 1042/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Sędzia WSA Andrzej Matan Protokolant st. sekr. sąd. Arkadiusz Kmiotek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 sierpnia 2013 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w S. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w S. decyzją z dnia [...] r., nr [...], stwierdził u strony Z.S. (S.) chorobę zawodową: zespół wibracyjny - postać kostno-stawowa, wymienioną w pozycji 22/2 wykazu chorób zawodowych rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. nr 105, poz. 869 z późn. zm.). Decyzję podjęto w oparciu o przeprowadzone postępowanie wyjaśniające, dotyczące narażenia zawodowego strony na drgania mechaniczne o działaniu ogólnym i miejscowym w środowisku pracy oraz orzeczenie lekarskie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy K. - Poradnia Chorób Zawodowych w S. z dnia [...]r., nr [...].
Odwołanie od powyższej decyzji złożył uczestnik postępowania - A Sp. z o.o. z siedzibą w S., domagając się jej uchylenia i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania. W jego uzasadnieniu zarzucono brak przeprowadzenia postępowania dowodowego w sposób określony w art. 7, art. 77 § 1 i art. 88 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz nie wyjaśnienie całokształtu okoliczności sprawy, zwłaszcza związku między rozpoznaną chorobą a wykonywaną u ostatniego pracodawcy pracą strony, gdzie występujące na stanowisku pracy narażenie zawodowe nie przekraczało wartości normatywnych. Ostatecznie domagano się przeprowadzenia wnioskowanego już wcześniej dowodu w postaci nowej opinii, sporządzonej przez lekarzy określonych w § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych uznając, iż przyczyną powstania choroby strony była praca wykonywana na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego powyżej 3,5 t w latach 1977-1993.