Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 listopada 2011 r., sygn. IV SA/Wa 1294/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Napiórkowska, Sędziowie Sędzia WSA Aneta Dąbrowska (spr.), Sędzia WSA Anna Szymańska, Protokolant sekr. sąd. Izabela Urbaniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2011 r. sprawy ze skargi M. M. i W. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz skarżących M. M. i W. M. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z [...] czerwca 2011r. zaskarżoną skargą przez M. M. i W. M. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - uchyliło decyzję Zarządu Dzielnicy [...] W. z [...] lutego 2011 r. Decyzją tą ustalono warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbiórce istniejącego budynku mieszkalnego oraz budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem na działce nr ew. [...] i budowie wjazdu od ul. [...] na działkach ew. [...] i [...] położonych przy ul. [...] w W. i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organ pierwszej instancji.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ odwoławczy podał, iż w decyzji ustalającej warunki zabudowy ustalono:
- wskaźnik powierzchni projektowanej zabudowy w stosunku do powierzchni działki na max 35%,
- wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki na max 9 m,
- szerokości elewacji frontowej - zgodnie z odległościami od granic działki określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
- geometrię dachu i układ połaci dachowych - dach płaski lub wielospadowy o kącie nachylenia max 40°.
W wyniku rozpatrzenia odwołania H. i S. R., Kolegium uznało, iż zaskarżona decyzja nie zasługuje na pozostawienie w obrocie prawnym. Po przytoczeniu treści art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym [(Dz. U. Nr 80, poz. 717, ze zm.), dalej w skrócie: u.p.z.p.] oraz § 3 ust. 1, ust. 2 i § 2 pkt 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588), zwanego dalej: rozporządzeniem, stwierdziło iż analiza została przeprowadzona z naruszeniem tych przepisów.