Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 14 padziernika 2011 r., sygn. II SA/Łd 770/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski, Protokolant asystent sędziego Anna Dębowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 października 2011r. sprawy ze skargi A. W.i J. W. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] r. nr [...] znak: [...] w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. na rzecz skarżących A. W. i J. W. solidarnie kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł., na podstawie przepisu art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz.1071 ze zm.), art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania A. W. i J. W., od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...]r. nakazującej skarżącym zamurowanie dwóch otworów okiennych w lokalu nr [...] cegłą ceramiczną pełną, znajdujących się w ścianie zachodniej budynku mieszkalnego wielorodzinnego, położnego na terenie nieruchomości w Ł., przy ul. A [...], stojącej w granicy z nieruchomością przy ul. B[...], uchylił zaskarżoną decyzję w części określającej termin wykonania obowiązku i wyznaczył nowy termin na dzień 31 lipca 2011r., w pozostałej części organ odwoławczy utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu powyższej decyzji wskazano, iż postępowanie administracyjnego w sprawie legalności otworów okiennych znajdujących się w ścianie zachodniej budynku mieszkalnego przy ul. A [...], wszczęte zostało z inicjatywy Akademii [...] w Ł. Z załączonych do wniosku z dnia 6 kwietnia 2010r. dokumentów wynikało m.in., iż budynek wybudowany w 1916 roku był zaprojektowany jako pięciokondygnacyjny z poddaszem nieużytkowym. Na podstawie materiałów zgromadzonych w toku postępowania wyjaśniającego, w tym na skutek dwukrotnych oględzin w dniu 26 lipca i w dniu 30 sierpnia 2010 roku ustalono, iż pierwszy powstał budynek przy ulicy B [...]. W trakcie budowy budynku przy ulicy A [...] nastąpiła dobudowa ściany zachodniej, w której nie były projektowane otwory okienne. Poddasze zostało zaprojektowane jako strych i nie pełniło funkcji mieszkalnej. Z kolei zaprojektowane pomieszczenie dla osoby obsługującej wodny zbiornik wyrównawczy, w trakcie budowy zostało zmniejszone o połowę w wyniku czego wykonano jeden otwór okienny do strony podwórka zamiast projektowanych dwóch. Organ stwierdził, iż z uwagi na brak dokumentów nie ma możliwości ustalenia terminu powstania otworów okiennych, jednakże nastąpiło to po przystąpieniu do użytkowania budynku. Prawdopodobnie mogło to być w 1978 roku, jak sugeruje zapis w protokole przekazania lokalu, co oznacza, iż otwory okienne powstały w warunkach samowoli budowlanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00