Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 27 października 2011 r., sygn. II SA/Ke 448/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Kobylecka, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 października 2011r. sprawy ze skargi Z.D. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie budowy obiektu budowlanego oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego uchylił w całości decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. z dnia [...], nakazującą inwestorom Małgorzacie M. i B.owi Molędzie dokonanie rozbiórki samowolnie wybudowanego muru oporowego na długości 7,90 na działce Nr 8/6 położonej w O. przy ulicy I. 182, zlokalizowanego w kierunku wschodnim od południowo-wschodniego narożnika budynku gospodarczego w bezpośrednim sąsiedztwie z działką Nr 8/5 położoną przy ulicy I. w O. , w związku z niespełnieniem przez inwestorów w wyznaczonym terminie obowiązków nałożonych postanowieniem z dnia [...], oraz umorzył postępowanie pierwszoinstancyjne w sprawie samowolnej budowy muru oporowego.

W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ II instancji ustalił, że w czasie oględzin przeprowadzonych w dniu 1 lipca 2010 r. na skutek interwencji N. D. ustalono, że w kierunku wschodnim i zachodnim od będącego w trakcie budowy budynku gospodarczego zlokalizowanego na działce położonej w O. przy ulicy I. 182, wykonano mury o zmiennej wysokości i grubości oraz konstrukcji. W bezpośrednim sąsiedztwie granicy wykonano ławy fundamentowe, ściany z pustaka ceramicznego oraz ściany żelbetowe. Mur ten, jak stwierdzono w czasie oględzin stanowi opór dla gruntu nawiezionego na działkę inwestora. W czasie oględzin B. M. przedłożył projekt budowlany budynku mieszkalnego i budynku gospodarczego, na podstawie którego realizuje budowę, zatwierdzony decyzją o pozwoleniu na budowę z dnia 27 stycznia 1998 r. Organ I instancji uznał, że budowa tego muru oporowego nie jest ujęta w decyzji o pozwoleniu na budowę, ani też w zatwierdzonym projekcie budowlanym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00