Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 23 lutego 2017 r., sygn. II SA/Sz 1105/16
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.),, Sędzia WSA Barbara Gebel, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 lutego 2017 r. sprawy ze skargi R. D., M. D., K. D. i T. M. na postanowienie Wojewody Z. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia zawieszonego postępowania w sprawie zmiany sposobu użytkowania lokalu oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] Starosta M., na podstawie art. 97 § 1 pkt 1 oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, zawiesił z urzędu postępowanie w sprawie zmiany sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego na lokal usługowy, salon [...] i dobudowę schodów zewnętrznych w miejscowości D., przy ul. [...] na działce o nr ewidencyjnym [...] obręb [...].
W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że po wszczęciu postępowania administracyjnego w opisanej wyżej sprawie, uzyskał informację o śmierci jednego z uczestników tego postępowania - J.K. Z uwagi na to, że nie toczyło się postępowanie spadkowe, Starosta wystąpił do Sądu Rejonowego w M. z wnioskiem o wyznaczenie Kuratora. Zdaniem organu, w tej sytuacji należało przedmiotowe postępowanie zawiesić.
Zażalenia na to postanowienie złożyli T.M., S.M., R.D., M.D. i K.D. W zażaleniach wskazali na brak zgody większości mieszkańców budynku przy ulicy [...] w D. na przedmiotową inwestycję. T.M. i S.M. dodatkowo zwrócili uwagę na nieprawidłowości związane z podjęciem przez Wspólnotę Mieszkaniową budynku przy ul. [...] w D. uchwały o wyrażeniu zgody na inwestycję.
Postanowieniem z dnia [...] r., nr [...], Wojewoda Z. uchylił zaskarżone postanowienie Starosty M. oraz umorzył w całości postępowanie organu I instancji w sprawie zawieszenia postępowania.
Organ odwoławczy wyjaśnił, że zgodnie z treścią art. 28 ust. 2 ustawy Prawo budowlane, stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor, właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Inwestycja zmiany sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego na lokal usługowy ma być przeprowadzona w budynku wielorodzinnym, w którym funkcjonuje Wspólnota Mieszkaniowa. Z koeli zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Członek wspólnoty mieszkaniowej tylko wtedy może wystąpić jako strona w postępowaniu administracyjnym, gdy wykaże swój własny indywidualny interes prawny. Zgodnie z przedłożonym projektem budowlanym nie przewiduje się prac budowlanych, które miałyby ingerować w substancję mieszkaniową poszczególnych lokali mieszkalnych. W tej sytuacji, interesu prawnego do udziału w postępowaniu przed organem I instancji nie mają osoby posiadające tytuł prawny do poszczególnych lokali znajdujących się w przedmiotowym budynku, które to jednak lokale nie są objęte obszarem oddziaływania inwestycji. Powyższe oznacza brak podstaw do zawieszenia postępowania, ze względu na konieczność ustanowienia kuratora po zmarłym J.K., który był właścicielem lokalu nr [...], w budynku w którym znajduje się lokal nr [...] objęty wnioskiem o zmianę sposobu użytkowania wraz z przebudową.