Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 kwietnia 2011 r., sygn. I SA/Wa 2233/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Lenart Sędziowie: WSA Dariusz Chaciński WSA Elżbieta Sobielarska (spr.) Protokolant referent Agnieszka Bieniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi P. w W. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [..] sierpnia 2010 r. nr [..] w przedmiocie stwierdzenia nieodpłatnego nabycia przez gminę z mocy prawa własności nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z dnia [..] sierpnia 2010 r. nr [..], po rozpatrzeniu odwołania P. od decyzji Wojewody [..] z dnia [..] marca 2010 r., nr [..], stwierdzającej nabycie z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. przez Gminę W. prawa własności nieruchomości położonej w jednostce ewidencyjnej W. obręb [..], oznaczonej jako działka nr [..], o pow. [..] ha, uregulowanej w księdze wieczystej nr [..] - utrzymała w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu organ przedstawił następująco stan faktyczny:
Wojewoda [..] decyzją z dnia [.] marca 2010 r. stwierdził nabycie z mocy prawa, z dniem 27 maja 1990 r. przez Gminę W. własności nieruchomości, szczegółowo opisanej wyżej.
W uzasadnieniu decyzji Wojewoda podniósł, że decyzja o wywłaszczeniu przedmiotowej nieruchomości oraz decyzja o ustanowieniu opłaty rocznej za zarząd gruntem nie może - w prowadzonym postępowaniu komunalizacyjnym - stanowić o wyłączeniu przedmiotowego gruntu z komunalizacji. Ponadto ustalił, iż przedmiotowa nieruchomość w dniu 27 maja 1990 r. była własnością Skarbu Państwa i nie pozostawała w zarządzie przedsiębiorstwa państwowego, tym samym należała do terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego - spełniała bowiem przesłanki określone w art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy z dnia 10 maja 1990 r. W związku z tym Wojewoda uznał, że przedmiotowa nieruchomość podlegała komunalizacji z mocy prawa na rzecz Gminy W.
Odwołanie od decyzji Wojewody [..] do KKU wniosły P. W uzasadnieniu wskazały, że prawo zarządu sporną nieruchomością należy wywieść z decyzji o ustanowieniu opłaty rocznej.