Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 17 marca 2011 r., sygn. II SA/Bk 57/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Stanisław Prutis (spr.), Sędziowie sędzia NSA Elżbieta Trykoszko,, sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, Protokolant Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 03 marca 2011 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie uzgodnienia projektu decyzji w sprawie koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego 1. uchyla zaskarżone postanowienie, 2. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku
Uzasadnienie
Skarga została wywiedziona na podstawie następujących okoliczności faktycznych.
Starostwo Powiatowe w S., wnioskiem z dnia 7 czerwca 2010 r., zwróciło się do Burmistrza S. o uzgodnienie projektu decyzji o udzielenie koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża "[...]" położonego w obrębie działki nr geod. 232 w obszarze ewidencyjnym wsi G. w gminie S. dla A. S. Spółka z o.o. z siedzibą w H.
Postanowieniem z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...], na podstawie art. 16 ust. 5 w zw. z art. 53 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. nr 228, poz. 1947 ze zm.) oraz art. 106 § 5 kpa, Burmistrz S. nie uzgodnił projektu decyzji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podano, że zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta i gminy S. (uchwała nr [...] Rady Miejskiej w S. z dnia [...] grudnia 1999 r. zmieniona uchwałą nr [...] Rady Miejskiej w S. z dnia [...] marca 2005 r.), teren na którym planowane jest przedsięwzięcie przeznaczony jest pod tereny rolne. Dla terenu tego z dniem 31 grudnia 2003 r. utracił ważność miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W dniu 8 lutego 2010 r. Burmistrz Cz. B. ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na wydobywaniu kruszywa naturalnego metodą odkrywkową tj. powierzchniowej eksploatacji systemem ścianowym bez użycia materiałów wybuchowych ze złoża [...] w ilości do 20 000 m3 rocznie na działce nr ewid. 232. W punkcie 2 ppkt. a powyższej decyzji nałożono na inwestora obowiązek sporządzenia dla terenu górniczego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W projekcie decyzji Starostwa Powiatowego w S., wśród warunków i zasad korzystania z koncesji brak jest zapisu, że przedsiębiorca jest obowiązany przed przystąpieniem do wydobywania kopalin w oparciu o koncesję dysponować miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego określonego w koncesji, uchwalonym przez Radę Miejską w S. na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy prawo geologiczne i górnicze lub dysponować uchwałą o odstąpieniu od sporządzania planu, powziętą na podstawie art. 53 ust. 3 ustawy. W ocenie Burmistrza umieszczenie w decyzji koncesyjnej powyższego zapisu zobowiązuje przedsiębiorcę do podjęcia kroków zmierzających do uchwalenia planu. Jest to istotne z uwagi na brzmienie art. 27a ustawy, zgodnie z którym brak wypełnienia warunków koncesji może dać podstawę do jej cofnięcia, co daje gwarancję, że przedsiębiorca nałożone warunki wypełni.