Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 26 stycznia 2010 r., sygn. II SA/Bk 119/09

I. Umocowanie dla legitymacji strony w postępowaniu koncesyjnym może wynikać z przepisów prawa materialnego zawartego w ustawie - Prawo geologiczne i górnicze, określających tryb i zasady ustalania granic terenu górniczego, tj. przestrzeni objętej przewidywanymi szkodliwymi wpływami robót górniczych zakładu górniczego (art. 6 pkt 9 prawa górniczego). Zgodnie bowiem z art. 25 ust. 1 i 3 prawa górniczego koncesja na wydobywanie kopalin powinna wyznaczać m.in. granice obszaru i terenu górniczego w uzgodnieniu z właściwymi organami. Interes prawny w takich sprawach decydujący w świetle art. 28 k.p.a. o statusie strony może wynikać nie tylko z norm prawa materialnego, ale także z prawa administracyjnego i prawa cywilnego.

II. W postępowaniu administracyjnym w przedmiocie koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego, jak wynika z art. 7 prawa górniczego, złoża kopalin znajdujące się w granicach przestrzennych nieruchomości gruntowych są częściami składowymi tych nieruchomości. Uprawnienia do działalności regulowanej przepisami prawa geologicznego i górniczego wywodzą się z prawa własności nieruchomości. Skoro uprawnienia wnioskodawcy wynikające z prawa górniczego wywodzą się z prawa podmiotowego uregulowanego głównie w prawie cywilnym (rzeczowym), to również uprawnienia innych osób posiadających interes prawny mogą się wywodzić z prawa powszechnie obowiązującego - Kodeksu cywilnego i Konstytucji RP. Jest to zgodne z hierarchią źródeł prawa wskazaną w art. 87 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. nr 78, poz. 483 ze zm.).

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Ireneusz Henryk Darmochwał (spr.), Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, sędzia WSA Mirosław Wincenciak, Protokolant Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie udzielenia koncesji na wydobywanie kruszywa 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Starosty S. z dnia [...] grudnia 2008 roku numer [...]; 2. stwierdza, że zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. na rzecz skarżącej T. K. kwotę 1.000,00 (słownie: tysiąc) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.-

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00