Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 lutego 2011 r., sygn. III SA/Łd 665/10
Dnia 17 lutego 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Furmanek Sędziowie Sędzia NSA Irena Krzemieniewska (spr.) Sędzia WSA Ewa Alberciak Protokolant sekr. sąd. Dominika Ratajczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lutego 2011 roku sprawy ze skargi M. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy pozytywnego uzgodnienia koncesji na wydobywanie kruszywa oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] nr [...] Starostwo Powiatowe w P. na podstawie art. 16 ust. 2a, ust. 3 pkt 6 i ust. 5 oraz art. 105a ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze wystąpiło do Wójta Gminy [...] o uzgodnienie projektu koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego - piasku ze złoża o nazwie A zlokalizowanego w miejscowości B w granicy działek o nr [...] i [...] w gm. [...], powiat [...], woj. [...] w związku z wnioskiem M. M. prowadzącego działalność pod nazwą [...] w T.
Postanowieniem z dnia [...] nr [...] Wójt Gminy [...] na podstawie art. 106 k.p.a. w związku z art. 16 ust. 5 ustawy Prawo geologiczne i górnicze odmówił uzgodnienia koncesji Starosty [...] na wydobywanie kruszywa naturalnego we wskazanej lokalizacji. W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że zapisy obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy [...] dla działek oznaczonych numerami [...] i [...] położonych w obrębie 2 A wskazują, że nieruchomość gruntowa, w granicach której występuje złoże kopaliny nie została przeznaczona do wydobywania kopaliny, co czyni dokonanie pozytywnego uzgodnienia niemożliwym.
W zażaleniu M. M. wskazał, że wydane postanowienie jest krzywdzące i niezgodne ze wcześniejszymi ustaleniami. W jego ocenie obszar złożowy C uwzględnia 100 metrowy pas przeznaczony na zabudowę. Złoże obejmuje tereny rolnicze niskich klas bonitacyjnych oraz niewielkie powierzchnie lasów. Skarżący wskazał, że w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się eksploatowane złoża A i B udokumentowane w 2004 r. na działkach przeznaczonych pod uprawy rolne.