Wyrok WSA w Łodzi z dnia 10 czerwca 2011 r., sygn. III SA/Łd 84/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Rutkowska Sędziowie Sędzia NSA Janusz Furmanek (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Protokolant Tomasz Porczyński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi B. T. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia wniosku o udzielenie koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Wójta Gminy [...] z dnia [...], nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. na rzecz B. T. kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...], nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S., po rozpatrzeniu zażalenia B. T., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą "A." B. T. z siedzibą w Ł., utrzymało w mocy postanowienie Wójta Gminy Ł. z dnia [...] nr [...], o odmowie uzgodnienia wniosku o udzielenie koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego [....] w granicach projektowanego obszaru górniczego [...] na gruntach m. K., nr ew. działek: 198/3, 201/4, 203/4, 205/8, 205/10,206/3 i 207/7.
Podejmując powyższe rozstrzygnięcie ustalono, że Marszałek Województwa [...] wystąpił do Wójta Gminy Ł. o uzgodnienie udzielenia powyższej koncesji dla B. T. pismem z dnia 3 lutego 2010 r. na podstawie art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (t. j. Dz. U. nr 228 z 2005 r., poz. 1947 ze zm.).
Postanowieniem z dnia [...], nr [...] Wójt Gminy Ł., po ponownym rozpatrzeniu sprawy (postanowienie Wójta Gminy Ł. z dnia [...], nr [...] zostało uchylone a sprawa przekazana do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji postanowieniem SKO w S. z dnia [...], nr [...]), ponownie uzgodnił negatywnie wniosek o udzielenie w/w koncesji. Wobec braku dla przedmiotowego terenu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w uzasadnieniu postanowienia organ pierwszej instancji przytoczył treść istotnych dla niniejszej sprawy ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Ł., zatwierdzonego Uchwalą Rady Gminy Ł. Nr [...] (zwanego dalej studium) — terenów o symbolach R3 i ZŁ, dokładnie i szczegółowo przeanalizował na ich podstawie kierunki rozwoju przestrzennego obszarów objętych wnioskiem. Organ pierwszej instancji doszedł do przekonania, że kierunki rozwoju przestrzennego przedmiotowego terenu, ustalone w wymienionym studium nie pozwalają na dopuszczenie na nim zamierzenia planowanego przez skarżącego - prowadzenia działalności polegającej na wydobywaniu kopaliny. Tym samym organ pierwszej instancji uznał, że niemożliwe jest pozytywne uzgodnienie udzielenia koncesji na wskazaną działalność planowaną przez wnioskodawcę na przedmiotowym terenie, z powodu niezgodności z powoływanym studium.