Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 11 stycznia 2011 r., sygn. II SA/Bd 1430/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Grażyna Malinowska-Wasik ( spr ) Sędziowie: Sędzia WSA Teresa Liwacz Sędzia WSA Jarosław Wichrowski Protokolant Kamila Wesołowska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 stycznia 2011r. sprawy ze skargi Spółki A w T. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej. oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w B. utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w T. z dnia [...] nr [...] stwierdzającą u M. S. chorobę zawodową w postaci choroby skóry- kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia, wymienioną w pkt 10 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zm.).
Wydanie powyższej decyzji poprzedziło prowadzone od 1997 r. następujące postępowanie:
Decyzją z dnia [...] (k - 57 akt administracyjnych) Państwowy Terenowy Inspektor Sanitarny w T. stwierdził u M. S. - byłej pracownicy fabryki C. w T., zatrudnionej na stanowisku sprzątaczki, chorobę zawodową - chorobę skóry określoną jako przewlekły wyprysk kontaktowy skóry rąk (pkt 10 wykazu chorób zawodowych wg załącznika do rozporządzenia z 18 listopada 1983 r.).
Jak wynika z tej decyzji wyżej wymieniona zatrudniona była w spółce C. w latach 1975 -1997 (do 31 marca 1997 r.), początkowo jako pakowaczka mechaniczna, a od 1 czerwca 1984 r. jako sprzątaczka. W związku z pojawieniem się w 1996 r. zmian na skórze rąk, zgłosiła się 6 maja 1996 r. do poradni dermatologicznej i w czerwcu 1996 r. została odsunięta na okres 3 miesięcy od pracy na stanowisku sprzątaczki oraz skierowana z podejrzeniem alergicznego kontaktowego wyprysku skóry pochodzenia zawodowego do Poradni Chorób Zawodowych w T. Po hospitalizacji w okresie od 1 do 18 września 1997 r. w celach diagnostyczno - orzeczniczych w Klinice Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy w Ł. stwierdzono u niej wyprysk kontaktowy skóry rąk, a wyniki testów naskórkowych wskazały na uczulenie na przyśpieszacz wulkanizacji - duwsiarczek czteryetylotiuramu, zawarty w wyrobach gumowych, a także na wycinek rękawicy gumowej.