Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 listopada 2010 r., sygn. I SA/Gd 894/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 listopada 2010 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 15 czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2006 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
W oparciu o ustalenia kontroli Naczelnik Urzędu Skarbowego w dniu 29 maja 2008 r. wydał decyzję, w której określił M. W. w podatku od towarów i usług zobowiązanie podatkowe za miesiące od stycznia do grudnia 2006 r.
Pismem z dnia 27 czerwca 2008 r. M. W. wniósł odwołanie od powyższej decyzji z wnioskiem o jej uchylenie w całości i przekazanie do organu podatkowego pierwszej instancji celem ponownego ustalenia zobowiązania z tytułu podatku VAT.
Przedmiotowej decyzji podatnik zarzucił naruszenie prawa wspólnotowego w zakresie możliwości szacowania obrotu dla celów VAT, art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczącego prawa podatnika do pomniejszenia podatku VAT należnego o podatek naliczony, zastosowanie błędnej normy prawnej z art. 23 § 1 do § 5 ustawy ordynacja podatkowa w odniesieniu do szacowania obrotu z tytułu podatku VAT.
Dyrektor Izby Skarbowej, rozpoznając sprawę w postępowaniu odwoławczym, decyzją z dnia 27 maja 2009 r. uchylił zaskarżoną decyzję organu podatkowego pierwszej instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał na uregulowania art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, z których jednoznacznie wynika, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). Zgodnie z aktualnym orzecznictwem sądów administracyjnych niezarejestrowanie się podatnika i niezłożenie deklaracji nie mają decydującego znaczenia dla możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia bowiem żaden przepis prawa nie uzależnia powstania i realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego tylko z powodu niespełnienia warunków formalnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right