Porada
Jaką stawkę VAT zastosować przy sprzedaży towarów składowanych w Polsce dla duńskiego kontrahenta
PROBLEM
Sprzedajemy towary dla polskiego klienta ze stawką 23%, towary trafiają do jego magazynu, następnie nasz polski odbiorca odsprzedaje towary do Danii. Jednak ostatnio otrzymaliśmy informację, że lepiej byłoby gdybyśmy sprzedawali towary dla duńskiego kontrahenta sami. Duński kontrahent jest zarejestrowany w VAT i posiada NIP europejski. Problem jednak polega na tym, że nadal towary byłyby składowane w magazynie polskiego kontrahenta i dopiero stamtąd wyjechałyby do Danii. Dla nas przy sprzedaży WDT, by zastosować preferencyjną stawką 0% zgodnie z ustawą VAT musimy posiadać dokumenty potwierdzające wywóz towarów do Danii i ich odbiór na miejscu, a na takie dokumenty nie możemy liczyć w tej sytuacji. Nie do końca jest dla nas jasne, jaką stawkę VAT powinniśmy zastosować, czy 23%, czy może 0%?
RADA
W przedstawionej sytuacji na skutek dokonywanych przez Państwa dostaw towarów nie będzie dochodzić do wywozu towarów na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, gdyż sprzedawane przez Państwa towary będą wysyłane do położonego w Polsce magazynu, gdzie będą przez jakich czas składowane. Dostawy te nie będą zatem stanowić wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (mimo dokonywania ich na rzecz duńskiego kontrahenta posiadającego numer VAT UE), lecz „zwykłe” dostawy krajowe. W związku z tym do dostaw towarów dokonywanych we wskazanych okolicznościach obowiązani będziecie Państwo stosować stawkę VAT 23% (nie będzie możliwości stosowania stawki 0%).
UZASADNIENIE
Jedną z czynności podlegających w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (WDT) dochodzi przede wszystkim na skutek dostaw towarów wywożonych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (art. 13 ust. 1 ustawy o VAT), przy czym warunkiem wystąpienia WDT jest w takich przypadkach najczęściej, aby nabywca towarów był podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT).
art. 5 ust. 1 pkt 5, art. 13 ust. 1, ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm.).
Tomasz Krywan
doradca podatkowy, specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right