Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 października 2010 r., sygn. IV SA/Wa 1130/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Zyglewska, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Czerwiński (spr.), Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Protokolant sekr. sąd. Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2010 r. sprawy ze skargi E. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz skarżącego E. G. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lutego 2010 roku, Nr [...] Prezydent Miasta W. po rozpoznaniu wniosku E. G. odmówił ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji budowlanej polegającej na budowie budynku biurowego 7 kondygnacyjnego z garażem podziemnym, wyjazdem i wejściem od ul. [...], na działkach o nr ew. [...] i [...] w obrębie [...] przy ul. [...] na terenie Dzielnicy [...] w W.
Od powyższej decyzji Prezydenta Miasta W. odwołanie złożył E. G.
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2010 roku, Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. uchyliło decyzję Prezydenta Miasta W. z dnia [...] lutego 2010 roku i przekazało sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia.
W uzasadnieniu decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło, że z wniosku o wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy wynika, iż teren planowanej inwestycji obejmuje działkę ew. nr [...] oraz nr [...] i oznaczony jest na załączniku graficznym literami A,B,C,D,E,F,G,H. Z załącznika graficznego do zaskarżonej decyzji wynika natomiast, że działka o nr ew. [...] stanowi drogę. To samo wynika ze znajdującej się w aktach sprawy informacji z ewidencji gruntów. Zatem, biorąc pod uwagę brzmienie art. 2 pkt 14 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który wskazuje, że ilekroć w ustawie jest mowa o dostępie do drogi publicznej, należy przez to rozumieć bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej; a także treść art. 61 ust. 1 pkt 2, uznać należy, że poza wątpliwościami jest, iż teren planowanej inwestycji ma dostęp do drogi publicznej, to jest ul. [...] poprzez drogę wewnętrzną stanowiącą działkę o nr ew. [...]. Inną kwestią jest, czy inwestorowi przysługuje prawo do działki ewidencyjnej [...] wskazanej we wniosku, jako teren inwestycji. Jak jednak powszechnie wiadomo, zdaniem Kolegium, decyzja o warunkach zabudowy nie rodzi praw do terenu, nie narusza prawa własności ani nie narusza uprawnień osób trzecich. Wynika to wprost z brzmienia art. 63 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Sprawa posiadania przez inwestora uprawnień do dysponowania nieruchomością, której dotyczy wniosek o ustalenie warunków