Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 października 2010 r., sygn. VIII SA/Wa 540/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Wroczyński, Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Fularski, Sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk /sprawozdawca/, , Protokolant referent stażysta Małgorzata Domagalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2010 r. sprawy ze skargi S. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w R. z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...]; 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do chwili uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w R. decyzją z dnia [...] kwietnia 2010r. znak [...], po rozpatrzeniu odwołania S.R., utrzymało w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta R. przez Kierownika Działu Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w R. z dnia [...] lutego 2010 r. znak [...] w sprawie zwrotu nienależnie pobranych świadczeń wraz z ustawowymi odsetkami.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w R., działając z upoważnienia Prezydenta Miasta R., decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. nałożono na S.R. obowiązek zwrotu nienależnie pobranych świadczeń za okres od [...] maja 2004 r. do [...] lipca 2009 r. w kwocie [...] zł wraz z ustawowymi odsetkami.

Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ I instancji przytoczył przepisy art. 30 ust. 1, ust. 2 pkt 2, ust. 7 i ust. 8 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 992, ze zm.). Organ I instancji wyjaśnił, że wpłynęła do niego pisemna informacja z dnia [...] lipca 2009 r. od ZUS, że S.R. pobiera dodatek pielęgnacyjny z ZUS od dnia [...] listopada 1981 r. Organ I instancji wskazał, że na podstawie art. 16 ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego, niezależnie od tytułu z jakiego jest wypłacany. Dlatego też decyzją z dnia [...] sierpnia 2009 r. odmówiono stronie prawa do wypłacanego przez MOPS zasiłku pielęgnacyjnego. W ocenie organu strona składając wniosek o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego działała świadomie w celu uzyskania prawa do świadczenia, zatem takie działanie wyczerpuje przesłanki uznania pobranych przez niego świadczeń za nienależnie pobrane zgodnie z art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych. W myśl tego przepisu za nienależnie pobrane świadczenia rodzinne uważa się m.in. świadczenia rodzinne przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą te świadczenia. Strona składając wniosek o przyznanie świadczenia jednocześnie złożyła oświadczenie o braku negatywnej przesłanki uniemożliwiającej przyznanie świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00