Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 października 2010 r., sygn. II SA/Gd 320/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędzia WSA Jolanta Górska Protokolant Straszy Sekretarz Sądowy Małgorzata Kuba po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 października 2010 r. sprawy ze skargi A. K.-D., D. K. i A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 19 lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę
Uzasadnienie
A. K. zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia 19 lutego 2010 r., utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia 11 sierpnia 2009 r. w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbiórce istniejącego budynku oraz budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem wbudowanym oraz infrastrukturą techniczną przy ul. [...] w G., na działkach nr [...] i [..].
Skarżąca D. K. i A. K. wnieśli na powyższe decyzje skargę o identycznej treści w odrębnym piśmie.
Zarządzeniem z dnia 14 czerwca 2010 r. skargi te zostały połączone do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia.
Skarżący domagali się uchylenia wskazanych powyżej decyzji.
Z akt sprawy wynika następujący stan faktyczny:
Wnioskiem z dnia 23 marca 2007 r. W. M. wystąpił do Prezydenta Miasta G. z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbiórce istniejącego budynku oraz budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem wbudowanym oraz infrastrukturą techniczną przy ul. [...] w G. W odpowiedzi organ pierwszej instancji decyzją z dnia 3 sierpnia 2007 r. ustalił warunki zabudowy dla przedmiotowej inwestycji. W wyniku zaskarżenia przedmiotowej decyzji przez A. K. oraz D. i A. K. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w G. uchyliło ją i przekazało sprawę organowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, że w niniejszej sprawie spełniony został warunek zawarty w art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm) dalej jako U.p.z.p. w zakresie kontynuacji funkcji, gdyż w obszarze analizowanym występuje zarówno zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, jak i wielorodzinna. Stwierdził również, iż wszystkie parametry planowanej inwestycji ustalił zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. nr 164, poz. 1588) dalej jako Rozporządzenie MI, biorąc pod uwagę parametry zabudowy działek w obszarze analizowanym. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w G., decyzją z dnia 27 maja 2008 r. utrzymało zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji w mocy uznając, że sprawie spełnione zostały przesłanki do jej wydania.