Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 lipca 2010 r., sygn. IV SA/Gl 901/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Magdalena Nowacka-Brzeźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lipca 2010 r. sprawy ze skargi A. O.-C. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczeń finansowych związanych z lokalem mieszkalnym oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] młodszy aspirant A. O.-C. wystąpiła do Komendanta Powiatowego Policji w R. o przyznanie pomocy finansowej na uzyskanie domu w G. przy ul. [...] o pow. 152 mkw, w którym zamieszkuje wraz z mężem od dnia [...] Do wniosku dołączył m.in. odpis z księgi wieczystej.

Komendant Powiatowy Policji w R., po rozpoznaniu powyższego wniosku, decyzją z dnia [...] nr [...] odmówił przyznania pomocy finansowej. Jako podstawę materialnprawną rozstrzygnięcia wskazał art. 95 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji oraz § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 października 2001 r. w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przez policjantów (Dz. U. nr 131, poz. 1468).

W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, że funkcjonariuszowi A. O.-C. nie przysługuje prawo do pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego, ponieważ na dzień mianowania do służby stałej (rozkaz personalny Nr [...] z dnia[...]) miała już zaspokojone potrzeby mieszkaniowe, gdyż posiadała dom jednorodzinny. Natomiast w sytuacji, gdy policjant ma zaspokojone potrzeby mieszkaniowe w miejscowości pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej w formie przewidzianej w art. 95 ustawy o Policji, to nie spełnia ustawowych warunków do uzyskania prawa do lokalu, określonego w art. 88 tej ustawy.

W odwołaniu od powyższej decyzji A. O.-C. wniosła o jej uchylenie oraz przyznanie wnioskowanej pomocy finansowej. Odwołująca zarzuciła organowi, że dokonując oceny jej uprawnień do przedmiotowego świadczenia, nie wziął pod uwagę okoliczności, iż w dniu wstąpienia do służby w Policji nie posiadała ani w R., ani w miejscowości pobliskiej lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego. Dopiero w służbie przygotowawczej jej sytuacja zmieniła się, bowiem w dniu [...] decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego uzyskała prawo do mieszkania w wybudowanym domu jednorodzinnym. Nie mogła jednak ubiegać się o pomoc finansową już wówczas, ponieważ nie posiadała statusu policjanta w służbie stałej, który uzyskała [...]. Odwołując się do orzecznictwa sądów administracyjnych (wyroki: WSA w Łodzi sygn. I SA/Łd 244/08; WSA w Warszawie z 24.01.2007 r. II SA/Wa 2134/06; NSA z 18.11.1998 r. sygn. akt I SA 749/98; WSA w Gliwicach z 27.01.2009 r. sygn. IV SA/GL 188/08) odwołująca wywodziła, że jako policjantowi w służbie stałej przysługuje jej prawo podmiotowe w poruszonym zakresie, że spełnienie warunku zawartego w art. 94 ust. 1 w zw. z art. 95 ust. 1 pkt 2 ustawy o Policji należy oceniać nie na dzień wydania decyzji, lecz na dzień uzyskania lokalu, z którym wiąże się dochodzono pomoc finansowa, a nadto, że uzyskanie domu w czasie służby przygotowawczej nie stoi na przeszkodzie w uzyskaniu przedmiotowej pomocy. Wywodziła także, iż przepis art. 94 ust. 1 nie określa czasu, w jakim przedmiotowe świadczenie ma być przyznane i nie upoważnia do formułowania twierdzeń, że może to nastąpić tylko przed uzyskaniem lokalu mieszkalnego, a nie już po tym fakcie. Ponadto, zdaniem odwołującej, termin "pomoc finansowa", jest pojęciem szerokim i odnosić go należy także do przypadków udzielania pomocy na spłatę zobowiązań finansowych zaciągniętych w związku z nabyciem lokalu mieszkalnego lub domu przez policjanta. Uzyskane bowiem w ten sposób środki pieniężne mają przyczynić się do zabezpieczenia funkcjonariuszom Policji potrzeb mieszkaniowych, co w efekcie zagwarantuje im większą dyspozycyjność (wyrok NSA z 31.12.2003r. sygn. akt I SA 743/98 Lex 45876).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00