Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 22 września 2009 r., sygn. II SA/Op 205/09

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Jeżewska Sędzia WSA Daria Sachanbińska - spr. Protokolant Sekretarz sądowy Mariola Górska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 września 2009 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu z dnia [...], nr [...], znak [...] w przedmiocie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

B. K. - funkcjonariusz stały pełniący służbę w Komendzie Powiatowej Policji w K. - zwrócił się z wnioskiem do Komendanta Powiatowego Policji w Krapkowicach o przyznanie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego.

Decyzją z dnia [...], nr [...], Komendant Powiatowy Policji w Krapkowicach odmówił B. K. przyznania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ przyjął art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.), art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm.), zwanej dalej ustawą, § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 października 2001 r. w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przez policjantów (Dz. U. Nr 131, poz. 1468), zwanego dalej rozporządzeniem, oraz § 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz przydziału i opróżniania tymczasowych kwater przeznaczonych dla policjantów. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż z załączonych do wniosku dokumentów wynika, że wnioskodawca był najemcą - od 17 grudnia 2004 r. - lokalu mieszkalnego w O., przy ul. [...], zaś aktem notarialnym z dnia 27 sierpnia 2007 r., nr [...], nabył powyższy lokal na własność. Przedmiotowy lokal posiada 51,83 m2 powierzchni użytkowej oraz 30,45 m2 powierzchni mieszkalnej. Organ wywiódł, iż zgodnie z § 1 rozporządzenia pomoc finansową przyznaje się policjantowi w służbie stałej, który nie otrzymał lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale. Natomiast w myśl art. 95 ust. 1 pkt 2 ustawy, lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej nie przydziela się między innymi policjantowi, który posiada lokal mieszkalny lub dom w miejscowości pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej. W ocenie organu, ustalony w sprawie stan faktyczny jednoznacznie wskazuje, że wnioskodawca posiada lokal mieszkalny zaspokajający potrzeby mieszkaniowe trzyosobowej rodziny i na tej podstawie otrzymuje równoważnik pieniężny za remont lokalu mieszkalnego. Wobec tego organ uznał, iż wnioskodawca ma zaspokojone potrzeby mieszkaniowe w miejscowości pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej, a zatem nie spełnia warunków do uzyskania prawa do lokalu, a tym samym nie jest uprawniony do przyznania mu pomocy finansowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00