Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 września 2009 r., sygn. IV SA/Gl 235/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia NSA Adam Mikusiński Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant st. ref. Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2009 r. sprawy ze skargi P.S. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczeń finansowych związanych z lokalem mieszkalnym oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] r. funkcjonariusz Policji P. S. wystąpił do Komendanta Miejskiego Policji w J. o przyznanie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego w J. przy ul. [...] o pow. 55,68 mkw., w którym, jak wskazał, zamieszkuje od dnia [...] r. Do wniosku dołączył m.in. umowę sprzedaży ww. lokalu z dnia [...] r. oraz umowę o kredyt hipoteczny z dnia [...] r. na jego zakup.

Komendant Miejski Policji w J., po rozpoznaniu powyższego wniosku, decyzją z dnia [...] r. nr [...], odmówił przyznania pomocy finansowej. Jako podstawę materialnprawną rozstrzygnięcia wskazał art. 94 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. nr 43, poz. 277) oraz § 1 i 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 października 2001 r. w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przez policjantów (Dz. U. nr 131, poz. 1468). Organ stwierdził, że w dniu zakupu lokalu mieszkalnego wnioskodawca nie był jeszcze policjantem w służbie stałej w związku z tym brak było przesłanek uzasadniających przyznanie pomocy finansowej.

W odwołaniu od powyższej decyzji P. S. zarzucił organowi naruszenie art. 94 ustawy o Policji przez błędną jego interpretację oraz art. 7 k.p.a. poprzez niewyjaśnienie stanu faktycznego sprawy przy uwzględnieniu interesu społecznego i słusznego interesu strony. W uzasadnieniu kwestionował stanowisko organu, zgodnie z którym decydujące w sprawie znaczenie ma fakt zakupu mieszkania w okresie służby przygotowawczej. Zdaniem odwołującego istotne w sprawie jest to, że pomoc ma być przeznaczona na zaspokojenie potrzeb finansowych poprzez uregulowanie należności związanych z zakupem lokalu. Zaznaczył, że na zakup mieszkania zaciągnął kredyt, a to oznacza, że pomoc finansowa jest w dalszym ciągu pomocą na uzyskanie lokalu mieszkalnego. Ponadto uzasadniając zakup mieszkania w służbie przygotowawczej powołał się na okoliczność nieotrzymania lokalu mieszkalnego oraz sytuację życiową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00