Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 20 kwietnia 2010 r., sygn. II SA/Ol 175/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie Sędzia WSA Hanna Raszkowska Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Protokolant Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi W. K. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia "[...]" W. K. zwrócił się do Komendanta Miejskiego Policji w "[...]" o przyznanie pomocy finansowej na uzyskanie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przy ul. "[...]" w "[...]".

Decyzją z dnia "[...]", Nr "[...]", działający z upoważnienia Komendanta Miejskiego Policji - Zastępca Komendanta, na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej jako: k.p.a.), art. 97 ust. 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji (Dz. U. z 2007r. Nr 43, poz. 277 ze zm.) w zw. z § 1 rozporządzenia Ministra spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 października 2001r. w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przez policjantów (Dz. U. z 2001r. Nr 131, poz. 1468), odmówił przyznania wnioskodawcy pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego. W uzasadnieniu wskazał, że W. K. został przyjęty do służby w policji w dniu "[...]", a z dniem "[...]" został mianowany do służby stałej. W dniu "[...]" W. K. będąc funkcjonariuszem w służbie przygotowawczej kupił spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego w "[...]" przy ul. "[...]", a w dniu "[...]" sprzedał powyższe prawo. Następnie, w dniu "[...]" kupił spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego w "[...]" przy ul. "[...]". Argumentował, iż w myśl art. 94 ustawy o Policji policjantowi, który nie otrzymał lokalu mieszkalnego przysługuje pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego, a zgodnie z § 2 rozporządzenia w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przez policjantów pomoc przyznaje się jednorazowo policjantowi w służbie stałej. Wskazał, iż wnioskodawca nie spełnia warunków do uzyskania pomocy, bowiem zakupu lokalu dokonał będąc policjantem w służbie przygotowawczej. Tym samym w dacie zakupu lokalu przy ul. "[...]" nie był osobą uprawnioną w myśl przepisu art. 88 ustawy o Policji. Nadto, wnioskodawca ubiega się o pomoc na lokal, który sprzedał. Podniósł, iż w świetle unormowań wynikających z treści art. 94 ust. 1 ustawy o Policji należy przyjąć, ze przyznanie prawa do pomocy finansowej należy wiązać tylko z taką sytuacją, w której policjant spełnia warunki do otrzymania lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 95 ust. 1 powyższej ustawy. Z kolei treść ust. 4 art. 95 jednoznacznie wyklucza możliwość przydzielenia lokalu mieszkalnego policjantowi, który zbył m.in. własnościowe prawo do spółdzielczego lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość. Zbycie takie nastąpiło w przypadku lokalu mieszkalnego przy ul. "[...]" w dniu "[...]".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00