Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 lipca 2010 r., sygn. II SA/Gd 144/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2010 r. na rozprawie sprawy ze skarg R. G. oraz Prokuratora Okręgowego na uchwałę Rady Miasta z dnia 26 sierpnia 2009 r., Nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargi.

Uzasadnienie

W dniu 26 sierpnia 2009 r. Rada Miasta, działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001, Nr 42, poz. 1591, ze zm.) oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, ze zm.), podjęła uchwałę Nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Na powyższą uchwałę R. G., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku domagając się jej uchylenia w części, w jakiej dopuszcza możliwość adaptacji istniejącej zabudowy wielorodzinnej (sprawa o sygnaturze akt [...]). W skardze podano, iż R. G. pismem z dnia 17 listopada 2009 r. w imieniu swoim jak oraz J. G. - S., wezwał Radę Miasta do usunięcia naruszenia prawa w uchwale Nr [...]. Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta pismem z dnia 17 grudnia 2009 r. poinformował skarżącego, że uchwałą Rady Miasta nr [...] z dnia 16 grudnia 2009 r. nie uwzględniono przedmiotowego wezwania. Uchwała nie zawierała uzasadnienia. Uzasadniając żądanie skargi podano, że zawarta w planie klauzula dotycząca adaptacji istniejącej zabudowy jest w konsekwencji nazbyt szeroka i niewystarczająca, gdyż w takim kształcie może służyć jedynie procesowi legalizacji jedynego występującego na przedmiotowym obszarze planu budynku wielorodzinnego położonego przy ul. I., a tym samym prowadzić do trwałego zakłócenia charakteru zabudowy istniejącej na obszarze 03 MN1,U ze szkodą dla nieruchomości skarżącego. Budynek wielorodzinny położony przy ulicy I. formalnie pozostaje w fazie budowy. Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która stanowiła podstawę lokalizacji tego budynku, została wyeliminowana z obrotu prawnego w trybie stwierdzenia nieważności decyzji z uwagi na rażące naruszenie prawa oraz sprzeczność z ustaleniami uprzedniego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i rewaloryzacji G. zatwierdzonego uchwałą Rady Miasta nr [...] z dnia 30 listopada 1994 r. (DZ. Urz. Woj. nr [...], poz. [...]), gdyż zezwolono na usytuowanie i budowę budynku wielorodzinnego na terenie, na którym miejscowy plan dopuszczał wyłącznie zabudowę jednorodzinną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00