Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 maja 2010 r., sygn. IV SA/Po 85/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Dybowski Sędziowie NSA Ewa Makosz-Frymus WSA Izabela Kucznerowicz ( spr. ) Protokolant st.sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 05 maja 2010 r. sprawy ze skargi R.M. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu wobec zamiaru zmiany sposobu użytkowania lokalu oddala skargę
Uzasadnienie
R.M. w dniu 28 sierpnia 2009r. złożył zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania budynku usytuowanego na terenie działek nr [...], [...], ark. [...], obręb P., położonych przy ul. [...] w P. W zgłoszeniu wskazano na obecną handlową funkcję obiektu oraz projektowaną funkcją usługową (lokal wielofunkcyjny estradowo - taneczno - gastronomiczny).
Prezydent Miasta Poznania postanowieniem z dnia [...] września 2009r. nr [...] nałożył na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia zgłoszenia o oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w oparciu o zgodę wszystkich właścicieli nieruchomości na których planowana jest inwestycja, objęcie wnioskiem wszystkich nieruchomości, ostateczną decyzję o warunkach zabudowy, uzgodnienia planowanej inwestycji pod względem spełnienia wymagań ochrony ppoż, bhp i higieniczno - sanitarnych, pozwolenie na wykonanie otworów w ścianie budynku położonej w granicy dz. nr [...] oraz na powiększenie piętra budynku na terenie działki nr [...], ostateczne pozwolenie Miejskiego Konserwatora Zabytków, ekspertyzę techniczną wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane.
R.M. uzupełnił zgłoszenie oraz złożył zamienny projekt ograniczający planowaną inwestycję do części budynku przy ul. [...] w Poznaniu.
W związku z powyższym Prezydent Miasta Poznania w dniu [...] września 2009r. wydał decyzję nr [...], w której działając na podstawie art. 71 ust. 4 oraz ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (j.t. Dz.U. z 2006r. nr 156, poz. 1118 ze zm. - dalej ustawa) zgłosił sprzeciw wobec zgłoszenia zamiaru zmiany sposobu użytkowania budynku usługowego z lokalu handlowego na lokal wielofunkcyjny. W uzasadnieniu decyzji podano, iż zgłoszona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego wymaga wykonania nowych ścianek działowych i instalacji tj. robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę, zatem zgodnie z art. 71 ust. 5 pkt 1 ustawy, zgłoszenie sprzeciwu jest w pełni zasadne.