Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2010 r., sygn. II SA/Wr 82/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Anna Siedlecka Sędzia WSA Andrzej Cisek Protokolant Magda Mikus po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 kwietnia 2010 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej we W. M. W. sprawy ze skargi R. i Z.Ł. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki samowolnie wykonanej ścianki działowej I. uchyla decyzję I i II instancji; II. orzeka, iż zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości; III. zasądza zwrot kosztów postępowania od D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. na rzecz skarżących w kwocie 500 (pięćset) zł.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta L. na podstawie art. 51 ust. 7 w związku z art. 50 ust. 1 pkt 1 i art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.jedn. Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) oraz art. 104 kpa nakazał skarżącym R. i Z.Ł. - właścicielom mieszkania nr [...] przy ul. Dz. [...] w L., dokonanie rozbiórki samowolnie wykonanej ścianki działowej poddasza przy mieszkaniu nr [...] z drzwiami drewnianymi w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ul. Dz. [...] w L. (działka nr[...], obręb F.) oraz uporządkować teren po rozbiórce.

W uzasadnieniu organ I instancji podał, że w ponownie przeprowadzonym postępowaniu administracyjnym uwzględniono uwagi zawarte w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 sierpnia 2008 r. sygn. akt II OSK 935/07 oraz w wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 lutego 2008 r. sygn. akt II SA/Wr 602/07 i z dnia 15 lutego 2007 r. sygn. akt II SA/Wr 825/06. Przeanalizowano też dokumenty otrzymane od Prezydenta Miasta L. oraz od R. i Z. Ł. dotyczące przedmiotowej ścianki działowej i dokumenty znajdujące się w aktach sprawy. Stwierdzono, że ścianka działowa (o wymiarach około 4,65 x 3,00 m z drzwiami wejściowymi o wymiarach około 0,90 x 2,00 m oraz z otworami okiennymi w ściance i w drzwiach) została zrealizowana przez poprzednich właścicieli lokalu mieszkalnego nr [...] - bez zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych lub też bez uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Organ I instancji wskazał, że R. i Z. Ł. zakupili mieszkanie 9 lutego 1996 r. i w tym czasie przedmiotowa ścianka już była. Powołując się na oświadczenie R. Ł. organ podał, iż w 1996 r. skarżący przebudowali tę ściankę, wykonując ściankę pełną bez otworów okiennych (ze sklejki - od strony klatki schodowej i z płyt gipsowo-kartonowych od strony mieszkania, wypełnioną wewnątrz wełną mineralną) i zamontowano nowe drzwi wejściowe bez przeszklenia. Powiatowy Inspektor podniósł, że przed sprzedażą lokali mieszkalnych w budynku przy ul. D. [...] w L., Gmina L. jako właściciel obiektu zleciła wykonanie inwentaryzacji wszystkich lokali w tym budynku (opracowanie z dnia [...]r.) i stwierdzono wówczas, że lokal nr [...] na poziomie poddasza jest odgrodzony od klatki schodowej ścianką z drzwiami, a pomieszczenie o powierzchni użytkowej około 15 m? nie należy do mieszkania nr [...] i stanowi część wspólną obiektu do użytku wszystkich lokatorów budynku będąc jedynym dojściem do strychu. Organ I instancji podał, że lokal mieszkalny nr [...] Gmina L. sprzedała 29 maja 1980 r., lokal mieszkalny nr [...] - 28 maja 1999 r., a lokale mieszkalne nr [...] i [...] - 8 maja 2002 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00