Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 stycznia 2010 r., sygn. II SA/Wa 1650/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Ewa Grochowska-Jung Sędziowie WSA Ewa Pisula-Dąbrowska Sławomir Fularski (sprawozd.) Protokolant Dorota Kwiatkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi P.R. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej na wykup zajmowanego lokalu mieszkalnego - uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w W. z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] - stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości

Uzasadnienie

Komendant Wojewódzki Policji w W. decyzją nr [...] z dnia [...] kwietnia 2009 roku, działając na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 200 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej jako kpa), art. 88 ust. 1, art. 94 ust. 1, art. 97 ust. 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji (Dz. U. z 2002 r., Nr 7, poz. 58 ze zm.), § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 października 2001 roku w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przez policjantów (Dz. U. Nr 131, poz. 1468 ze zm.) oraz § 1, § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 maja 2005 roku w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz przydziału i opróżniania tymczasowych kwater przeznaczonych dla policjantów (Dz. U. z 2005 r., Nr 105, poz. 884 ze zm.), odmówił P.R. przyznania pomocy finansowej na wykup zajmowanego lokalu mieszkalnego.

W uzasadnieniu swojej decyzji organ podał, że wnioskiem z dnia [...] lutego 2009 r. zainteresowany wystąpił do Komendanta Wojewódzkiego Policji w W. o przyznanie pomocy finansowej na wykup zajmowanego lokalu mieszkalnego o powierzchni 18 metrów kwadratowych, położonego w W. przy ul. [...] m. [...]. Do wniosku dołączył m.in. akt notarialny z [...] kwietnia 2007 r. (umowa użytkowania wieczystego i sprzedaży) oraz umowę najmu z dnia [...] października 2000 r., dotyczące przedmiotowego lokalu. Organ podniósł, że pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego jest zastępczą formą realizacji ustawowego prawa policjanta w służbie stałej do lokalu mieszkalnego. Lokal ten musi być położony w miejscowości pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej z uwzględnieniem liczby członków rodziny oraz ich uprawnień wynikających z przepisów odrębnych. W związku z tym lokal musi odpowiadać co najmniej przysługującej zainteresowanemu powierzchni mieszkalnej. Zdaniem organu, lokal mieszkalny o powierzchni 18 metrów kwadratowych, tj. mniejszej od należnej zgodnie z przysługującymi zainteresowanemu trzema normami zaludnienia (wynoszącymi w jego przypadku od 21 do 30 metrów kwadratowych), nie spełnia kryteriów lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 88 ust. 1 ustawy o Policji. W związku z powyższym należało orzec o odmowie przyznania wnioskowanej pomocy finansowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00