Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 stycznia 2010 r., sygn. III SA/Lu 543/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (spr.), Sędzia NSA Maria Wieczorek, Protokolant Asystent sędziego Adam Traczyk, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 28 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi J.K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2009 r., znak: [...], Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w L., po rozpatrzeniu odwołania J. K., utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia [...] lipca 2009 r., nr [...], o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej: "drożdżakowe zapalenie skóry rąk u osób pracujących w warunkach sprzyjających rozwojowi drożdżaków chorobotwórczych".

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, iż J. K. była pracownikiem Akademii Medycznej w L. w latach 1974 - 1986, następnie od roku 1986 podjęła pracę jako pedagog-nauczyciel w Ośrodku Opiekuńczo - Adopcyjnym w L., gdzie pracowała do 31 grudnia 2006 r. Skarżąca w ramach swojej pracy przeprowadzała rozmowy z kandydatami na rodziców adopcyjnych, wywiady środowiskowe kandydatów na rodziców adopcyjnych w miejscu ich zamieszkania, analizowała również dokumentacje dotyczącą sytuacji dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

W latach 1990 - 2000 siedziba Ośrodka Opiekuńczo - Adopcyjnego mieściła się w budynku przy ulicy C. [...]. Warunki pracy w tym lokalu zostały szczegółowo opisane w protokole z kontroli z dnia 23 września 1999 r. przeprowadzonej przez przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy w L. Jak wynika z protokołu w wyniku kontroli ustalono, że pomieszczenie pracy o powierzchni 54 m2, wysokości w świetle 3,30 m znajdowało się ok. 1 m poniżej przyległego terenu (na poziomie suteryny). Przyległe do gruntu powierzchnie pionowe ścian oraz podłóg nie posiadały odpowiedniej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej, wskutek czego uległy zagrzybieniu. Wszystkie pomieszczenia wymagały dogrzewania i osuszania w ciągu całego roku. W roku 2000 siedziba Ośrodka Opiekuńczo - Adopcyjnego została przeniesiona na ulicę P. [...] w L., gdzie panują już właściwe warunki pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00