Wyrok WSA w Kielcach z dnia 25 marca 2010 r., sygn. II SA/Ke 127/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka, Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Protokolant Asystent sędziego Sergiusz Leydo, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 marca 2010r. sprawy ze skargi P. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. w związku z art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006r. nr 122, poz. 851 z późn. zm.) i Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869.) - utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, znak: SE III a - 413/5/09 stwierdzającą chorobę zawodową u M. Z.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wszczął postępowanie po otrzymaniu w dniu 23 kwietnia 2009r. od Kolejowego Ośrodka Medycyny Pracy skierowania na badania w celu rozpoznania u M. Z. choroby zawodowej, a następnie na wniosek Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przeprowadził ocenę narażenia zawodowego. W wyniku przeprowadzonego postępowania ustalono, iż M. Z. od roku 1974 do chwili wydania decyzji, niemal nieprzerwanie pracowała w S. oraz w P. na stanowisku sytuatora, starszego sytuatora i dyspozytora, co wiązało się z częstymi monotypowymi ruchami zginania i prostowania w obrębie nadgarstków, co w konsekwencji narażało ją na nadmierne przeciążenie układu ruchu i przyczyniło się do powstania choroby zawodowej. W dniu 16 czerwca 2009 roku organ I instancji przesłał wyniki postępowania do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, który na podstawie analizy narażenia zawodowego, dokumentacji medycznej oraz konsultacji neurologicznej i ortopedycznej wydał w dniu 30 października 2009 r. orzeczenie lekarskie PMLO nr 579/09 o rozpoznaniu choroby zawodowej. W ocenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego - przedmiotowa opinia i postępowanie diagnostyczno - orzecznicze zostały przeprowadzone w sposób prawidłowy, a orzeczenie lekarskie posiada cechy opinii biegłego i w sposób jasny i czytelny uzasadnia podstawy rozpoznania choroby zawodowej i z tego powodu mogło być podstawą do wydania decyzji stwierdzającej u M. Z. chorobę zawodową - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy w postaci zespołu cieśni nadgarstka, która to choroba wymieniona jest w poz. 20.1 załącznika do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych.