Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 listopada 2009 r., sygn. IV SA/Wa 1467/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Linkowski, Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, Protokolant Joanna Kurek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2009 r. sprawy ze skargi Gminy Miasta W. na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. - oddala skargę -

Uzasadnienie

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowieniem z [...] czerwca 2009r. utrzymał w mocy postanowienie [...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z [...] kwietnia 2008r., odmawiające uzgodnienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego O-1 dla obszaru obrębu O.

Powyższe postanowienie wydane zostało w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Pismem z [...] stycznia 2008r. Burmistrz Miasta W. zwrócił się do [...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o uzgodnienie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego O-1 dla obszaru obrębu O.

[...] Wojewódzki Konserwator Zabytków postanowieniem z [...] kwietnia 2008r. odmówił uzgodnienia ww. projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wskazując jednocześnie warunki, po spełnieniu których możliwe będzie uzgodnienie. W szczególności organ ten uznał, odnośnie do ustaleń ogólnych, iż: "1) niemalże na całym obszarze planu w strefach ochrony konserwatorskiej została zwiększona wysokość zabudowy, co jest sprzeczne z zasadami ochrony krajobrazu kulturowego wsi O.; 2) nie ustalono istotnego parametru kształtowania zabudowy jakim jest poziom posadowienia parteru, który nie powinien przekraczać 0,5 m; 3) brak jest wymogu symetrii połaci dachowych, który powinien obowiązywać na całym obszarze planu; 4) należy wykluczyć dachy mansardowe; 5) pierwsze dwie cechy zabudowy, wskazane w § 8 ust. 3, powinny być obligatoryjne dla zabudowy na całym obszarze planu; 6) na całym obszarze planu należy wykluczyć zabudowę szeregową; 7) brak ustaleń dotyczących form i wysokości ogrodzeń - należy ograniczyć wysokość ogrodzeń przeziernych do 1,2 m i wykluczyć ogrodzenia z prefabrykatów betonowych; 8) należy wprowadzić zakaz zmiany konfiguracji terenu". Organ wskazał również uwagi szczegółowe odnośnie do kart terenów, w szczególności zarzucając zwiększenie wysokości zabudowy o jedną kondygnację (z 8,5 m do 11 m).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00