Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 4 listopada 2009 r., sygn. I SA/Op 307/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wójcik (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Sędzia WSA Marta Wojciechowska Protokolant st. sekretarz sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 listopada 2009 r. sprawy ze skargi [...] SA w O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 marca 2009r. nr IBPBI/2/423-1159/08/AP w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana, III. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach na rzecz skarżącej kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach wydana w dniu [...] na skutek wniosku podatnika: A S.A. złożonego w dniu 12 grudnia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka w dniu 1 maja 1998 r. zawarła z gminą B. na okres 5 lat (z możliwością jej przedłużenia) umowę o korzystaniu przez Spółkę z majątku ciepłowniczego (grunty, budynki, budowle, maszyny, urządzenia oraz wartości niematerialne i prawne). W ramach umowy była zobowiązana do bieżących napraw i konserwacji oraz do rozbudowy i modernizacji majątku ciepłowniczego. Z chwilą wygaśnięcia umowy Spółka - na podstawie odrębnej umowy - była zobowiązana do przekazania Gminie jej majątku wraz z nakładami inwestycyjnymi na jego ulepszenie, modernizację i adaptacje w czasie trwania umowy, natomiast Gmina była zobowiązana do zwrotu na rzecz Spółki równowartości poniesionych nakładów inwestycyjnych według wartości księgowej netto (po odliczeniu amortyzacji) wynikającej z ewidencji środków trwałych. Majątek ciepłowniczy objęty umową wraz ze środkami trwałymi powstałymi w wyniku nakładów inwestycyjnych Spółki został Gminie zwrócony w latach 2005 - 2006. Spółka dokonane przez nią w czasie trwania umowy nakłady zakwalifikowała jako odrębne środki trwałe oraz jako inwestycje w obcych środkach trwałych. W związku z brakiem dobrowolnego zwrotu tych nakładów Spółka obciążyła Gminę kwotą nakładów w środkach trwałych wystawiając dwie faktury VAT ze stawką VAT 22% (3.252.314,94 zł i 3.167.170,65 zł) i uznając jako przychód Spółki z tytułu zwrotu nakładów kwotę netto z tych faktur, zaś jako koszt uzyskania przychodu niezamortyzowaną wartość środków trwałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00