Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 15 listopada 2011 r., sygn. I SA/Rz 649/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Małgorzata Niedobylska Sędziowie WSA Grzegorz Panek WSA Tomasz Smoleń /spr/ Protokolant ref. st. Eliza Kaplita po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 listopada 2011r. sprawy ze skarg "A" z siedzibą w B. na indywidualne interpretacje Ministra Finansów z dnia [...] maja 2011r. nrnr: [...], [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżone interpretacje, 2) określa, że zaskarżone interpretacje wymienione w pkt. 1) nie podlegają wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej "A" z siedzibą w B. kwotę 914 (słownie: dziewięćset czternaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
I SA/Rz 649/11
Uzasadnienie
W dniu 21 lutego 2011r. "A" Spółka z o.o. w B. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego w Spółce. Spółka została zarejestrowana w KRS w dniu 22 grudnia 2010r. i zgodnie z § 29 ust. 1 umowy Spółki rokiem obrotowym Spółki jest rok kalendarzowy. Pierwszy rok obrotowy Spółki kończy się 31 grudnia 2011r. Następnie aktem notarialnym z dnia 22 grudnia 2010r. podjęta została uchwała w sprawie zmiany umowy Spółki w zakresie § 29 umowy (zmiana zarejestrowana w KRS 12 stycznia 2011r.). W nowej wersji § 29 ust. 1 - 3 otrzymał następujące brzmienie: "1. rokiem podatkowym Spółki jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych, niepokrywający się z rokiem kalendarzowym, 2. rok podatkowy w Spółce trwa od dnia 10 listopada do dnia 9 listopada następnego roku, 3. pierwszy rok podatkowy trwa od 10 listopada 2010r. i nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym (...)".
W związku z tą zmianą Spółka dokonała zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym objęłaby osoba trzecia tj. I. Spółka z o.o. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym objęte przez I. Spółka z o.o. w zamian za aport (wkład niepieniężny) w postaci jej przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego (art. 4a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwanej dalej p.d.o.p.). W skład przedsiębiorstwa wchodzą m.in. prawa do znaków towarowych (zarejestrowanych w UP RP lub prawa ze zgłoszenia do u.p.r.p., które zostały przez I Spółka z o.o. nabyte lecz nie zostały przez nią wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych. Na część znaków towarowych zostały udzielone prawa ochronne w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2003r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.), pozostałe znaki towarowe zostały zgłoszone lecz na moment sporządzenia niniejszego wniosku nie zostały jeszcze zarejestrowane (przysługuje na nie prawo na zgłoszenie). Aport w postaci przedsiębiorstwa będzie wnoszony na pokrycie kapitału w podwyższonym kapitale wnioskodawcy według wartości rynkowej . Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym zostały objęte przez Spółkę objęte aport czyli I. Spółka z o.o.