Wyrok WSA w Opolu z dnia 9 stycznia 2013 r., sygn. I SA/Op 414/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędziowie Sędzia WSA Marzena Łozowska Sędzia WSA Anna Wójcik (spr.) Protokolant st. inspektor sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi A Przedsiębiorstwo Usługowo - Handlowe Spółka z o.o. w O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 18 lipca 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie może być wykonana, III. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi na rzecz skarżącej kwotę 200 zł (dwieście 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 5 kwietnia 2012 r. "A" Sp. z o.o. z siedziba w Opolu - (dalej : spółka, skarżąca) zwróciła się do Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
1) momentu powstania przychodu z tytułu cesji wierzytelności,
2) ustalenia przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów z tytułu transakcji zbycia wierzytelności własnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka posiada wymagalną wierzytelność wobec swojego dostawcy (dalej: Dostawca) będącego spółką kapitałową w upadłości. Skarżąca zamierza zbyć wierzytelność wobec Dostawcy na rzecz innego podmiotu, t.j. nabywcy wierzytelności (dalej: Nabywca), przy czym według umowy zapłata ceny za wierzytelność nastąpi dopiero w przyszłości i jest ona uzależniona od skuteczności windykacji przez Nabywcę. Cena za zbywaną wierzytelność zostanie ustalona jako wartość nominalna wierzytelności.
W uzupełnieniu wniosku spółka podała, że pierwotna wierzytelność wobec Dostawcy nie została u niej zakwalifikowana jako przychód należny, gdyż jest to roszczenie o zwrot ceny zapłaconej Dostawcy nienależnie, a nie przychód z tytułu świadczonych usług lub dostawy towarów. Natomiast planowane odpłatne zbycie tej wierzytelności na rzecz Nabywcy zostanie przez spółkę wykazane jako przychód tak dla celów podatkowych, jak i rachunkowych. Będzie on równy cenie odpowiadającej wartości nominalnej wierzytelności, przy czym płatność będzie uzależniona od efektywności windykacji przez Nabywcę. W ten sposób po stronie spółki powstanie wierzytelność wobec Nabywcy. Jej zbycie nastąpi na rzecz podmiotu, który zajmuje się prawnym dochodzeniem jej spłaty, przy czym podmiot ten nie jest jeszcze znany.