Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 26 listopada 2009 r., sygn. II SA/Go 861/09
Z treści art. 14 ust. 5 ustawy o systemie oświaty wynika zakres upoważnienia ustawowego dla rady gminy do ustalania opłaty za świadczenia prowadzonych przez gminę przedszkoli publicznych. Opłata stanowi zaś instytucję prawnofinansową, której istotną cechą jest ekwiwalentność. Pobiera się ją w związku z wyraźnie wskazanymi usługami i czynnościami organów państwowych lub samorządowych, dokonywanych w interesie konkretnych podmiotów. Opłata stanowi zatem swoistą zapłatę za uzyskanie zindywidualizowanego świadczenia oferowanego przez podmiot prawa publicznego. Świadczenia publicznych przedszkoli dotyczące nauczania i wychowania w zakresie mieszczącym się w podstawie programowej wychowania przedszkolnego są bezpłatne. Wszystkie inne usługi świadczone w przedszkolu, wykraczające poza podstawę programową, mogą być z woli rady gminy odpłatne i tylko tych świadczeń dotyczyć może uchwała gminy. Opłaty nie mogą być tak skonstruowane by "przenosić" na rodziców (opiekunów prawnych) dzieci korzystających ze świadczeń przedszkoli publicznych kosztów, które na podstawie ustawy zobowiązana jest ponieść gmina, jako organ prowadzący przedszkole
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym:
Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik
Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek(spr.) Sędzia WSA Mirosław Trzecki
Protokolant referent Marta Świetlik
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2009 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego na uchwałę nr XVII/118/04 Rady Miejskiej z dnia [...] r., w przedmiocie ustalenia odpłatności za pobyt dziecka w Przedszkolu Samorządowym I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części obejmującej § 3 pkt 1 oraz § 5 pkt 3, II. orzeka, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu w części określonej w pkt I.
Uzasadnienie
W dniu [...] października 200 roku Rada Miejska, powołując się na przepis art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty ( tekst jednolity : Dz. U. z 1996 roku , Nr 67, poz. 329 ze zm. ) podjęła uchwałę Nr XVII/118/04 w sprawie odpłatności za pobyt dziecka w Przedszkolu Samorządowym. W § 1 ustalono, iż odpłatność za pobyt dziecka w przedszkolu obejmuje: 1. skalkulowane koszty zakupu surowców zużytych do przyrządzania posiłków, 2. częściową odpłatność za korzystanie z przedszkola, na którą składają się koszty organizacji i przyrządzania posiłków, a także koszty zajęć opiekuńczo-wychowawczych realizowanych w zakresie przekraczającym podstawę programową.