Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 listopada 2009 r., sygn. II SA/Gl 623/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka (spr.), Sędzia NSA Leszek Kiermaszek, Protokolant St. sekr. Małgorzata Orman, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2009 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie obiektu 1. uchyla zaskarżoną decyzję i orzeka, że nie podlega ona wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, 2. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. na rzecz skarżącej kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...] Prezydent Miasta J. zatwierdził projekt budowlany i udzielił J.S. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z częścią usługową na działce nr [...] w J. W decyzji tej zawarto warunek uzyskania pozwolenia na użytkowanie części usługowej budynku. W dniu [...] na podstawie art. 54 i 57 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane inwestorka zawiadomiła o zakończeniu budowy i jednocześnie złożyła wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Obiekt został wykonany z odstępstwami od projektu, co zostało ujawnione na załączonym projekcie budowlanym. Już na tym etapie postępowania właściciele sąsiednich nieruchomości protestowali przeciwko udzieleniu pozwolenia na użytkowanie, zarzucając wykonanie budynku z odstępstwami od projektu (przedłużenie garażu) i samowolne przystąpienie do użytkowania. Zarzucano, że funkcja obiektu nie jest zgodna z planem
Decyzją z dnia [...] nr [...] Prezydent Miasta J. udzielił pozwolenia na użytkowanie części usługowej parteru budynku. Zmiany dokonane w obiekcie oceniono jako nieistotne (przedłużenie garażu o [...] m nastąpiło w kierunku działek, które stanowią własność inwestora). Rozstrzygnięcie to zostało utrzymane w mocy przez Wojewodę [...] decyzją z dnia [...]. Wyrokiem z dnia 25 marca 2004 r. sygn. akt II SA/Ka 166/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił decyzje organów obu instancji. W uzasadnieniu wskazano, że rozstrzygnięcie sprawy zależy od wnikliwego rozważenia charakteru dokonanych odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego. Sąd ocenił, że w dotychczasowym postępowaniu ocena tych odstępstw nie był dostatecznie wielostronna i wnikliwa, o istotności odstępstw nie decydują wyłącznie kryteria standardów techniczno-budowlanych. To, że są one spełnione, nie znaczy, że odstępstwa nie są istotne.