Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 17 listopada 2009 r., sygn. II SA/Bd 844/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Włodarska Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Czerwiński Sędzia WSA Elżbieta Piechowiak ( spr.) Protokolant Ewa Majchrzak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 listopada 2009r. sprawy ze skargi firmy A. w I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej lokalizacji inwestycji celu publicznego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] rozpoznając ponownie sprawę stosownie do art. 127 § 3 kpa utrzymało w mocy swoją decyzję z dnia [...] r., w której stwierdziło nieważność decyzji Burmistrza [...] z dnia [...] r. w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na budowie elektrowni wiatrowej na działce nr [...] położonej w miejscowości W. uznając, że orzeczenie to zostało podjęte z rażącym naruszeniem art. 50 ust. 1 i art. 51 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz.717 ze zm.)-zwanej dalej "upzp" w związku z art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami(Dz.U. z 2004r. Nr 261, poz.2603 ze zm.)-zwanej dalej "ugn".

W uzasadnieniu decyzji Kolegium Odwoławcze wskazało, iż decyzja Burmistrza [...] jest dotknięta wadą określoną w art. 156 § 1 pkt 2 kpa, bowiem ustala lokalizację inwestycji celu publicznego dla zamierzenia nie będącego inwestycją celu publicznego. W konsekwencji wydane zostało bez podstawy prawnej. Zdaniem organu za przyjęciem tego stanowiska przemawia fakt, że budowa elektrowni wiatrowej nie stanowi celu publicznego, o jakim mowa w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami. Status taki posiadają bowiem jedynie inwestycje z przeznaczeniem expressis verbis wyrażonym w przepisie art. 6 pkt 1-9, albo zgodnie z pkt 10 inne cele publiczne określone w odrębnych ustawach. W ocenie SKO jedynie budowa i utrzymanie przewodów i urządzeń służących do przesyłania energii stanowi cel publiczny natomiast pozostałe zamierzenia inwestycyjne ze sfery gospodarki energetycznej muszą pełnić w sieci rolę, która jest niezbędna do korzystania z sieci przesyłowych. To, że budowa elektrowni wiatrowej nie jest inwestycją celu publicznego nie zmienia fakt, że urządzenie wytwarzające energię jest funkcjonalnie powiązane z elementami służącymi do jej przesyłania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00