Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 października 2009 r., sygn. VI SA/Wa 1046/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Sędziowie Sędzia WSA Pamela Kuraś - Dębecka Sędzia WSA Ewa Marcinkowska (spr.) Protokolant Agnieszka Gajewiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 października 2009 r. sprawy ze skargi S. K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek pt.: "[...]" 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz skarżącego S. K. kwotę 1000 (jeden tysiąc) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
S. K. wniósł skargę na decyzję Urzędu Patentowego RP nr [...] z dnia [...] lutego 2008 r. w przedmiocie unieważnienia patentu nr [...] na wynalazek pt.: "[...]".
Do wydania powyższego rozstrzygnięcia doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Dnia [...] lutego 2007 r. firma E. S.A. z siedzibą w G. wystąpiła do Urzędu Patentowego RP z wnioskiem o unieważnienie patentu nr [...] na wynalazek pt.: "[...]" udzielonego na rzecz R. I. i S. K.
Za podstawę swojego żądania wnioskodawca podał przepisy art. 10 i 11 w zw. z art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości, w zw. z art. 315 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (dalej p.w.p.), podnosząc zarzut braku nowości spornego wynalazku i zarzut braku nieoczywistości. Wskazał także na uchybienia formalne jakie miały miejsce w toku postępowania rejestracyjnego oraz niespełnienie przepisów § 6 i § 7 ust. 1 Zarządzenia Prezesa UPRP z dnia 23 maja 1993 r. w sprawie ochrony wynalazków i wzorów użytkowych.
Wnioskodawca swój interes prawny w domaganiu się unieważnienia spornego patentu wywodził z faktu istnienia sporu z uprawnionymi, którzy wzywali go do zaprzestania produkcji i zarzucali mu naruszenie praw ze spornego patentu. Ponadto na rozprawie przed Urzędem Patentowym pełnomocnik wnioskodawcy oświadczył, że toczy się przed sądem postępowanie karne przeciwko wnioskodawcy o naruszenie spornego patentu.